‚V ministerských lavicích ani noha.‘ Na dotazy poslanců nepřišel odpovídat žádný člen vlády

Členové vlády mají ve čtvrtek tradičně odpovídat na otázky poslanců. Schůze Poslanecké sněmovny ale musela být tentokrát přerušena. Ani jeden z celkem patnácti členů vlády premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ráno do sněmovny nedorazil. Vláda si tak za své chování záhy vysloužila kritiku z řad opozice. Odpolední ústní interpelace už proběhly bez problémů. A Babiš celou situaci označil za výjimečnou.

Praha (Aktualizováno: 9:30 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné sněmovní lavice, které jsou vyhrazené pro členy vlády | Foto: Jan Farský | Zdroj: Twitter

Když místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) zahajoval ve čtvrtek jednání sněmovny, ministerské lavice byly prázdné.

„Jak ‚makají‘ ministři naší vlády. Dnes jsou v plánu interpelace, tak jako vždy ve čtvrtek, když jedná sněmovna. V ministerských lavicích ani noha,“ rozčiloval se na twitteru Vlastimil Válek, poslanec TOP 09.

Dvanáct členů vlády se ze schůze omluvilo, většinou z pracovních důvodů. Zbývající tři ministři svou nepřítomnost nezdůvodnili. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dorazil se zpožděním.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Miláně. A posledním neomluveným byl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Nesměřovala na mě žádná dopolední interpelace. Měl jsem několik jednání na ministerstvu životního prostředí,“ vysvětlil později pro server iROZHLAS.cz svou nepřítomnost Brabec.

Poslanec Pirátů Lukáš Černohorský, který dostal slovo jako první, hned na absenci vlády upozornil. „Já bych se jenom rád zeptal, kde máme někoho z vlády? Tady nevidím tedy vůbec nikoho,“ rozhlížel se u řečnického pultíku.

Přišel jen ministr kultury

Schůzi tak místopředseda sněmovny Pikal přerušil. Po patnáctiminutové přestávce dorazil jako jediný ministr Staněk. Na začátku jednání v devět ráno nebyl podle svých slov kvůli tomu, že byl zrovna na cestě do sněmovny.

„Cítil jsem se monumentálně,“ popsal Staněk pro server iROZHLAS.cz svůj pocit, když se v lavici ocitl sám.

Neúčast ostatních kolegů z vlády pak nechtěl komentovat. Postoj kabinetu k písemným interpelacím ale záhy kritizovala část opozice. „Profesionalita dle ANO. Ministři nepřijdou na interpelace. Po odložení dorazí jeden ministr,“ zlobil se na twitteru pirátský poslanec Ondřej Profant.

Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) pak chtěl přerušit projednávání své interpelace na ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), která rovněž nebyla přítomna. K tomu ale nakonec nedošlo.

O interpelacích

Na interpelace, tedy otázky směrem k vládě, jsou vyhrazeny čtvrtky, pokud je zrovna naplánované jednání sněmovny. Poslanci se na ministry mohou obracet s dotazy buď písemně, nebo prostřednictvím ústních interpelací. Odpovědi na písemné interpelace se projednávají od 9.00 do 11.00, odpovědi na ústní interpelace na předsedu a členy vlády od 14.30 do 18.00.

„Následně hnutí ANO odmítlo přerušit písemnou interpelaci na nepřítomnou ministryni, a tak jsme si mohli povídat sami mezi sebou,“ uvedl záhy na twitteru Černohorský.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura reagoval slovy, že navrhne vyřazení písemných interpelací jako takových ze sněmovního jednacího řádu. „Hnutí ANO si z nás dělá legraci. Čeho se bojíte?“ tázal se.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůraznil, že nepřítomné členy vlády neobhajuje, ovšem podotkl, že na interpelace nechodili ani v minulých volebních obdobích, i za vlád ODS. „Nic nového pod sluncem,“ konstatoval.

Babiš: Nekopu se do zadku

Premiér Andrej Babiš pak při odpoledních ústních interpelacích ujistil, že bude na ministry apelovat, aby do sněmovny chodili.

Dodal ale, že svou práci předsedy vlády nevidí tak, že bude stále ve sněmovně. „Nekopu se do zadku, pracuju od rána do večera a každý se o tom může přesvědčit,“ prohlásil Babiš. Situaci, kdy chybí téměř všichni členové vlády, pak prý považuje za výjimečnou.

Někteří ministři se pak na twitteru buď omluvili, nebo vysvětlili, proč přesně na ranních písemných interpelacích nebyli. 

„Přijměte tímto moji osobní omluvu za neúčast. Není to rozhodně neúcta vůči sněmovně,“ napsal například ministr Petříček předsedovi poslaneckého klubu STAN Janu Farskému.

„Zdravím Vás z Rady EPSCO z Bruselu! Z jednaní Poslanecké sněmovny jsem byla omluvena a dnes jsem chyběla poprvé,“ napsala na twitteru šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi ministryně Maláčová.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme