Práce ministrů ANO pod dohledem premiéra. Babišovi mají během měsíce popsat, co dosud dělali

Ministři nominovaní hnutím ANO mají do konce února předložit popis toho, co už od svého nástupu do funkce stihli. V nedělním online pořadu deníku Blesk to při debatě o možných změnách ve vládě uvedl premiér a šéf hnutí Andrej Babiš. Předsedu vlády by měli šéfové ministerstev informovat i o svých plánech do budoucna z hlediska legislativy či toho, na čem ušetří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš pro Blesk.cz uvedl, že ministři mají popis své dosavadní činnosti odevzdat do 28. února. „Většina z nich nastoupila 13. prosince (2017), chci s nimi mluvit o tom, co udělali, jaké mají plány. Aby měli cíl z hlediska legislativy, výkonu, jak budou šetřit,“ řekl premiér.

Při dotazech na budoucnost jednotlivých ministrů konkrétní být nechtěl. U ministrů školství Roberta Plagy (ANO) a spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ale vnímá podporu odborné veřejnosti.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který byl kritizován kvůli prosincovému kolapsu na D1, je podle Babiše poctivý ministr, za kterého se podle premiéra na úřadu nekrade. Ťok má podle Babiše rezervy v komunikaci s veřejností. „Já jsem mu vyčítal hlavně to, že nekomunikuje pozitiva,“ konstatoval Babiš.

Rekordních 463 milionů na odměnách za půl roku. Babišův kabinet překonal i Sobotkovu vládu

Číst článek

'Kampaň'

Premiér se nechtěl vracet k nedávným vyjádřením některých ministrů koaliční ČSSD, že kvůli kauze Čapí hnízdo by byla lepší vláda bez Babiše.

„Já to vnímám, že jejich rétorika má souvislost s jejich sjezdem, beru to jako jejich osobní kampaň,“ uvedl Babiš.

Zmínil ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce Janu Maláčovou (oba ČSSD), kteří chtějí na začátku března usilovat o funkce místopředsedů ČSSD. Kdyby podle Babiše pokračovali ve své rétorice i po sjezdu, atmosféře ve vládě by to nepřidalo.

Právě střety Maláčové a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou podle Babiše nyní ve vládě nejvýraznější. Přou se ale také ministerstvo práce a ministerstvo pro místní rozvoj, dodal.

Koalice by zhruba do měsíce měla vyřešit otázku financování obědů ve školách. Podle Babiše je normální, že od původní myšlenky platit dětem obědy zdarma plošně dospěl k názoru, že by se měly rozšířit dosavadní projekty, díky nimž mohou školáci z chudších rodin už teď mít školní stravování bezplatně. „Všechno má nějaký vývoj. Když dochází k debatám, proč bych nemohl změnit názor,“ řekl Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme