Babiš chce urychlit jednání o vládě. S Pelikánem počítá, Ťoka, Stropnického a Šlechtovou nekomentoval

Premiér Andrej Babiš (ANO) se bude snažit zrychlit jednání o vládě. Prezidenta chce o dalším vývoji vyjednávání o sestavení druhého kabinetu informovat v závěru března. Babiš novinářům po páteční schůzce s předsedou Asociace samostatných odborů ČR Bohumírem Dufkem řekl, že na čtvrtek chystá další jednání s ČSSD. Spekulace o možných změnách ministrů komentovat nechtěl, pouze uvedl, že nadále počítá s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš řekl, že sociální demokraté na úvodní schůzce obou stran po nedávném sjezdu ČSSD přišli s deseti programovými okruhy, následně ale předložili návrh úprav programového prohlášení kabinetu, který je výrazně rozsáhlejší.

Sněmovna řešila personální změny. 'Byly vyměněny hospodyně, které špatně uklízely,' řekl Babiš

Číst článek

„Do prohlášení nám dopsali věci, které v těch okruzích nebyly. Musíme s nimi teď jednat, hned na začátku si říct, co nepřichází do úvahy a co můžeme diskutovat," uvedl. Jednání bude příští čtvrtek, dodal.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov zmínil, že z pomalého posunu vyjednávání je nepatrně nervózní. Podle Babiše to možná pramení z toho, že nemá všechny informace, protože ANO nehlásí všechny termíny jednání expertních týmů médiím.

„Předpokládám, že se s ním setkám nějak koncem března, že ho budu informovat, jak to ve skutečnosti je," konstatoval Babiš. Dodal, že se Zemanem se domluvil na schůzkách jednou měsíčně.

Andrej Babiš je nejpopulárnějším předsedou politické strany. Za sebou nechal i Bartoše a Okamuru

Číst článek

Dohodu o vládě by chtěl mít dřív než v červnu, o kterém hovořil Zeman. „Mě to samozřejmě unavuje, my bychom chtěli už dělat věci podle programu, máme strašně moc nápadů," uvedl.

Připustil, že není ideální, když kabinet nemá důvěru sněmovny. Zmínil zároveň, že v Evropě existují země, kde vláda ani o důvěru žádat nemusí.

Babiš nechtěl komentovat spekulace serverů Lidovky.cz a Info.cz o tom, kdo ze současných ministrů by v dalším kabinetu nemusel být. Počítá nicméně s Pelikánem, který několikrát hovořil o svém možném konci.

„Já s ním mluvil, já osobně s ním počítám," uvedl. Možnou výměnu ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO), ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Martina Stropnického (ANO) komentovat nechtěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme