Babiš se bude silně snažit prosadit jmenování Šmardy, míní politolog Eichler

ČSSD zatím zůstane ve vládě s hnutím ANO. Jan Hamáček od vedení strany dostal další mandát k vyjednání o vedení ministerstva kultury. Takový je výsledek jednání předsednictva strany, který komentují politolog Patrik Eichler z Masarykovy demokratické akademie, a ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) se sešel s prezidentem Zemanem. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté trvají na nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury. To podle Patrika Eichlera poukazuje na to, že Jan Hamáček má ve vedení strany stále silnou pozici, která není nijak ohrožena. 

Na jednání předsednictva přišel i premiér Andrej Babiš, což podle Eichlera znamená, že i on má zájem na tom, aby vláda skutečně pokračovala. „Andrej Babiš se bude velmi silně snažit, aby u prezidenta Zemana nakonec prosadil nominaci a jmenování Michala Šmardy na funkci ministra kultury,“ dodává.

Zeman si pak v posledních několika týdnech rozšiřoval politický prostor a praxi výkladu Ústavy, aby mohl zasahovat do složení vlády, ovlivňovat politické kroky ministrů i premiéra. „To je podstata střetu,“ konstatuje Eichler.

Odvolat Staňka, jmenovat Šmardu, shodlo se vedení ČSSD. Hamáčkovi dalo silnější mandát k jednání

Číst článek

Petříček: Nemůže se to táhnout do nekonečna

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzdvihuje, že se Janu Hamáčkovi podařilo částečně odblokovat situaci. „Předsednictvo dalo velmi silný mandát předsedovi postupovat dále i s tím, že trvá naše nominace Michala Šmardy na pozici ministra kultury,“ říká.

„Míč je nyní na straně premiéra a prezidenta,“ myslí si Petříček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je aktuální politická krize zažehnána? Odpovídá politolog Patrik Eichler a Tomáš Petříček z ČSSD

Očekává také, že jak premiér, tak prezident budou plnit ústavní povinnost. „Oni budou respektovat to, že sociální demokracie si má právo podle koaliční smlouvy navrhovat personálie, své zastoupení ve vládě,“ zdůrazňuje.

Nedovede si rovněž představit situaci, kdyby byl odvolán ministr, a nebyl jmenován další. „Jan Hamáček má jasný mandát, situace se nemůže táhnout do nekonečna,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme