Praha nedostane od státu nic, řekl Hřib po schůzce ohledně vládní čtvrti. Jednání považuje za uzavřené

Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha nedostane od státu vůbec nic, řekl po úterním jednání s předsedou vlády Hřib. Myslí si proto, že hlavní město Letňany využije spíše k řešení dostupnosti bydlení, dodal. Babiš s Hřibem jednali o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C. Premiér uvedl, že primátor setkání vedl stylem, kvůli kterému ho musel ukončit.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:15 17. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území, kde by měla být vybudovaná nová čtvrť v Letňanech.

Území, kde by měla být vybudovaná nová čtvrť v Letňanech. | Zdroj: Magistrát hl. města Prahy/Facebook Zdeněk Hřib

„Pan premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic, a s tímto jsme se rozešli. Myslím, že Praha využije teď Letňany spíše k řešení krize dostupnosti bydlení,“ řekl Hřib.

„S ohledem na to, že pan premiér konstatoval, že to je z jeho pohledu poslední schůzka k tomuto tématu, tak myslím, že je to jednání skutečně uzavřené. Mám za to, že to není úplně dobrý přístup k Praze, která má na svědomí 25 procent hrubého domácího produktu. To, že Praha chce jenom totéž, co dostává od státu Brno, není nějak přemrštěné,“ doplnil primátor.

9773 lidí ze 70 budov. Úřad zveřejnil podrobný seznam pražských adres, jež chce sestěhovat do Letňan

Číst článek

Návrh premiéra na stavbu traumacentra odmítl. „Jako absolvent lékařské fakulty musím konstatovat, že představa pana premiéra, že nemocnici nahradí nějakým traumacentrem, tak to je představa mimořádně naivní a já mu to velice rád vysvětlím,“ řekl Hřib. Babiš chtěl Hřiba chtěl přesvědčit na konferenci, která se na téma chystá na 1. října.

Podle Hřiba město nadále požaduje peníze, aby mohlo dostavět silniční okruh a trasu metra D. „Dále požadujeme, aby stát v lokalitě Letňan zajistil výstavbu a vybavení nové nemocnice. To je investice v hodnotě 8,5 miliardy korun, která by měla proběhnout v režii státu,“ řekl.

Podle Hřiba je podmínkou výstavby vládní čtvrti dokončení Pražského okruhu, neboť výstavba přivede do Letňan další dopravu. „Ta lokalita má už teď dopravní problémy, které vyplývají z toho, že stát dosud nebyl schopen okruh v této části vystavět,“ řekl.

Přehodnocení přístupu

Primátor zpochybnil rovněž Babišův návrh na stavbu Pražského okruhu systémem PPP. „Zadali jsme analýzu PPP projektů, o které se český stát pokusil. Z toho vyplývá, že zatím žádný PPP projekt tady úspěšně nedoběhl, v oblasti dopravní infrastruktury,“ řekl Hřib. Premiér by se podle něj měl zaměřit spíš na to, že Česká republika není místem vstřícným byznysu.

Hřib také řekl, že stát by měl přehodnotit svůj postoj k Praze. „Praha nedostala už svůj vlastní operační program pro evropské fondy, to je první záležitost, kdy stát nevyšel Praze vstříc. Další záležitostí je to, že Praha nedostala od státu peníze na sociální práci, tak jak je dostávala v minulých letech. To je věc, kterou musíme sanovat z pražského rozpočtu. Podobná situace je ve školství, kde stát selhává ve svém plánu zaplatit pořádně učitele. A to je opět záležitost, kterou musíme z rozpočtu sanovat,“ řekl Hřib.

Je milé, že si dnes pan premiér Babiš jde vyměřovat vládní čtvrť v Letňanech. Nejdřív by se ale měl s námi zaměřit na chybějící okruhy.

11:55 – 17. 09. 2019

11 710

Podle Babiše vedl Hřib jednání stylem, po němž ho musel premiér ukončit. Nabídku vlády má podle něj Hřib písemně. Pokud bude chtít reagovat, tak tak určitě učiní, dodal předseda vlády.

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu uvedla, že z administrativních budov, které stát využívá, je jich v Praze 16 procent. „Ale podíl na výdajích z nájmu se pohybuje kolem 57 procent a na údržbu připadá 46 procent. Pokud chceme začít šetřit v oblasti umístění zaměstnanců, tak musíme začít tady v Praze,“ uvedla.

Plán vlády na vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné metra C se loni na podzim setkal s odporem pražské radnice. Podle Hřiba není vhodné budovat úřednické ghetto. Magistrát dal ale posléze najevo, že v případě ústupků státu je ochoten o uvolnění městských pozemků jednat.

„Já s primátorem dál jednám. Jeho představy jsou, že by stát zafinancoval vnější okruh (Prahy), to se děje. On by chtěl i vnitřní okruh za 50 až 60 miliard, my nabídli, že by se to udělalo PPP projektem,“ uvedl dříve Babiš.

Praha také požadovala, aby stát investoval do stavby nové nemocnice, která by nahradila zastaralý pavilonový koncept Nemocnice Na Bulovce. „Já jsem to konzultoval s ministrem (zdravotnictví Adamem) Vojtěchem (za ANO). Jeho odborníci se domnívají, že potřebujeme v Praze traumacentrum,“ konstatoval v reakci premiér.

Dobrá dostupnost

Administrativní komplex v Letňanech by měl podle Babiše a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových znamenat úsporu za nájemné, provozní náklady a ušetřit i peníze, které by se musely v budoucnu investovat do budov. Umožnil by také koncentrovat na jednom místě více ministerstev a sjednotit umístění resortů, která už dnes sídlí na více adresách.

Symboly státu patří do centra města, vládní čtvrť v Letňanech nedává smysl, říká architekt Plicka

Číst článek

Letňany považují Babiš a úřad za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10 tisíc zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentoval i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C. Ve špičce je pravidelně vytíženo jen jedním směrem, po vystavění komplexu by bylo ráno využité i směrem z centra a odpoledne opačným směrem. Babiš se v Letňanech podivoval nad tím, že na místo vede metro „do pole“.

K využití veřejností by po vystavění vládní čtvrti měl připadnout například Nostický palác, který nyní využívá ministerstvo kultury, či dvě budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. K prodeji by byly bývalé bytové domy, například v Legerově a Orebitské ulici či v ulicích Na Příkopě a Na Kozačce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme