VIDEO: Ústavní soud ztratil všechny zábrany. Otřásá důvěrou v politický systém, kritizoval Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu ostře kritizoval Ústavní soud kvůli jeho rozhodnutí, ve kterém zrušil část volebního zákona. Ztratil podle něj všechny zábrany a otřásá důvěrou v politický systém. Stejně ostře se pustil také do jeho předsedy Pavla Rychetského. Podle Babiše není nestranný.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:33 3. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem si vědom, že rozhodnutí soudu musím respektovat a není proti němu obrany. Ale soudu musí být jasné, že otřásá důvěrou občanů v politický systém,“ řekl v úvodu premiér Andrej Babiš.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Koalicím bude stačit pro vstup do sněmovny pět procent hlasů

Číst článek

Ústavní soud podle něj ztratil zábrany. „Snaží se ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu nepřísluší. Ukazuje se, že republiku neřídí lidmi volení zástupci, ale ústavní soudci,“ dodal.

Babiš také uvedl, že už začala volební kampaň. Sněmovní volby se mají konat 8. a 9. října. „Nechápu, že teď, když začala volební kampaň, někdo mění pravidla celé politické soutěže, s níž neměl soud dvacet let problém,“ prohlásil.

Ústavní soud ve středu svým rozhodnutím zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získání pěti procent hlasů.

Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne tedy už na letošní podzimní sněmovní volby.

Premiér také kritizoval délku rozhodování soudu: „Šokující je, že stížnost ležela tři roky na Ústavním soudu a nikdo se jí nevěnoval.“ Takto závažná změna systému, který bez problému funguje roky, by podle něj měla být předmětem široké a neuspěchané debaty, nikoliv výsledkem jedné žaloby.

„Ústavní soud rozhodl pozdě, až po opakovaných urgencí a vyhlášení termínu voleb. K přijetí došlo nestandardním způsobem. Soudci dostali nález až 21. ledna, k rozhodnutí došlo už za pět dní a soudci neměli čas si text pořádně přečíst,“ doplnil.

Kritika Rychetského

Babiš také ostře kritizoval předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Není podle něj nestranný. „Opakovaně hodnotí aktivní politiky. Mluví o tom, že některé strany by neměly ve sněmovně být, a snaží se ovlivňovat výsledky voleb.“

Ústavní soud politickou situaci neovlivňuje, řekl Rychetský. Popřel i prezidentskou kandidaturu

Číst článek

„Byl jsem zvolen ve svobodných demokratických volbách, nesedím 18 let na jedné židli jako Rychetský,“ rozzlobil se premiér.

Rozhodnutí není podle Babiše dobré pro budoucí vlády. „Ústavní soud dosáhl toho, že další vlády budou neakceschopné, sněmovna bude nefunkční, bude nemožné sestavit vládní většinu a budou vznikat vlády na základě přeběhlíků. Česko se vydává cestou Itálie, s průměrně jednou vládou každý rok. Rozhodnutí oslabí příští vlády a je nezodpovědné.“

Dodal, že se mění pravidla, která platila dvacet let. „Jde o další způsob, jak odstranit Babiše z politiky,“ doplnil.

Návrh senátorů se na začátku února snažil zpochybnit prezident Miloš Zeman. Uvedl, že pokud bude odsouhlasen, povede k destabilizaci politického systému. Zeman podle mluvčí Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové není účastníkem řízení, Ústavní soud se proto dopisem nezabýval.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na středeční rozhodnutí na twitter napsal, že Zeman „poukazuje na obsah dopisu, který Ústavnímu soudu zaslal“.

‚Vrcholové číslo‘

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) označila středeční nález Ústavního soudu k volebnímu zákonu za divný, podle ní nepůsobí objektivně. Uvedla to v rozhovoru pro Deník N. Podle ní nelze vyloučit, že soudci za své rozhodnutí mohli dostat něco přislíbeno.

Sůoudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ prohlásila ministryně. Rozhodnutí soudu označila za „vrcholové číslo“, nad kterým zůstává rozum stát.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů.

tzr, ako, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme