Za výhrůžky smrtí Babišově rodině hrozí muži s ‚tuláckým způsobem života‘ až osm let za mřížemi

Člověk, který je podezřelý z výhrůžek premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO), je stíhán za vydírání. Španělsko ho předalo do Česka minulý týden. Napsal to server Aktuálně.cz. Obviněnému hrozí dva až osm let vězení. Babiš v neděli uvedl, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Radiožurnál zjistil, že muž byl v minulosti odsouzen za výhrůžky romskému sdružení.

Praha (Aktualizováno: 19:44 2. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš k případu řekl, že policie ho o věci informovala letos 8. ledna a následně střežila jeho dům | Foto: Michal Sváček | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Dotyčná osoba byla vydána ze Španělska na základě evropského zatýkacího rozkazu,“ sdělil serveru Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které kauzu dozoruje. Doplnil, že soud poslal obviněného v sobotu do vazby, a to kvůli obavám z útěku nebo z opakování trestné činnosti.

Manželku jsem vyhnal do Dubaje, protože nám vyhrožovali smrtí, řekl Babiš. Policie muže stíhá

Číst článek

Podle Aktuálně.cz pachatel jednal kvůli nesouhlasu s tím, jak se vláda pod Babišovým vedením vypořádává s epidemií koronaviru. Lelek to nevyvrátil. Odhadl, že policie by mohla vyšetřování skončit do dvou měsíců. „Nejedná se o nic skutkově složitého,“ dodal.

Babiš k případu řekl, že policie ho o věci informovala letos 8. ledna a následně střežila jeho dům. Premiérova manželka poté odcestovala do Dubaje a její snímky ze zahraničí se objevily na sociálních sítích. Babiš uvedl, že se bála, a tuto informaci nechtěl prozrazovat v době, kdy se na něj za snímky valila vlna kritiky, protože jeho žena to nevěděla. „Teď se to dozvěděla, já jsem je vyhnal pryč,“ sdělil.

Španělský server NIUS v polovině února napsal o zadržení hledaného Čecha, kterého česká policie podezírá z výhrůžek smrtí Babišově manželce a synovi. Údajně po Babišovi chtěl, aby do pěti dnů abdikoval.

Tulák bez domova

Podle zjištění Radiožurnálu je obviněným dvaatřicetiletý muž, jenž má trvalé bydliště hlášené na úřadě města ve středních Čechách. „Jak sám o sobě řekl, žije tuláckým způsobem života,“ řekl soudce Obvodních soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček, který obviněného muže poslal v sobotu 27. února do vazby.

Právě „tulácký způsob života“ byl podle soudce Svrčka jedním z důvodů vazby. „Byla důvodná obava, že by se vyhýbal trestnímu stíhání, protože se nezdržuje na žádném trvalém bydlišti,“ řekl.

Dalším důvodem vazby bylo to, že by mohl pokračovat v trestné činnosti. „Již v minulosti byl tento člověk odsouzen za trestnou činnost podobného charakteru,“ dodal Svrček.

Podle zjištění Radiožurnálu byl obviněný v roce 2014 odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 1 kvůli tomu, že vyhrožoval romskému sdružení. Za to dostal podmínku.

K výhrůžkám Babišově rodině se obviněný muž přiznal. Soudce Svrček potvrdil, že výhrůžky souvisely s tím, jak premiér řeší epidemickou krizi. Víc sdělit nechtěl. Komentovat to odmítl i advokát obviněného muže Pavel Mlej. „Jsem vázán advokátní mlčenlivostí,“ řekl Radiožurnálu.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme