Babiš nevyloučil vyhlášení nouzového stavu, vyzval lidi nad 60 let k vakcinaci třetí dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že kvůli zhoršující se epidemické situaci se vláda chystá zavést nová opatření. Ta prý povedou k omezení kontaktů a většímu kladení důrazu na očkování. Opatření plánuje oznámit až po pátečním jednání vlády. Apeluje na lidi starší 60 let, aby omezili kontakty na ty nejnutnější a aby se co nejdřív nechali naočkovat posilující třetí dávkou vakcíny. Nevyloučil ani možné vyhlášení nouzového stavu.

Praha (Aktualizováno: 17:02 24. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Premiér čeká na oznámení opatření ministerstva zdravotnictví. Ve středu jednali ředitelé všech krajských hygienických stanic a situace podle Babiše není dobrá.

„Vyzývám všechny seniory nad 60 let, aby omezili kontakty na ty nejvíc nutné, a co nejdříve se nechali naočkovat třetí dávkou vakcíny,“ apeloval Babiš. „Pandemii můžeme překonat pouze očkováním, nevytestujeme se z ní,“ doplnil.

K plánovaným opatřením Babiš zmínil, že se kontakty lidí sice omezit chystají, ne však formou tvrdé uzávěry. „Pravděpodobně omezíme nějaké kontakty lidí, ale nebude to lockdown,“ upřesnil. Premiér v demisi následně uvedl, že není vyloučené, že v pátek vláda zavede nouzový stav.

Jihomoravský kraj nezvládá nápor pacientů, nemocnice ve Vyškově vyhlásila stav krajní nouze

Číst článek

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Do konce týdne má posoudit povinnost meziresortní komise. Očkování by podle kabinetu mohlo být povinné i pro starší 60 let. Proti povinnému očkování se dnes vyjádřili zástupci nastupující vládní koalice Spolu s Piráty a Starosty.

Středeční představení plánovaných opatření od možné budoucí vládní koalice Spolu a Pirátů se starosty Babiš kritizoval. „Neberu tu tiskovku vážně a nechci to komentovat. Je rozdíl mluvit o tom teoreticky a mít tu zodpovědnost a pracovat s těmi lidmi v nemocnicích,“ řekl současný předseda vlády.

‚Vakcíny nejsou experimentální‘

Babiš taky požádal lidi, aby nevěřili dezinformacím o vakcínách, které kolují po internetu. „Nejsou to žádné experimentální vakcíny, sám jsem se nechal třikrát naočkovat,“ uvedl. Hejtmani z koalice Spolu a PirSTANu podle něj kritizují pandemický zákon, který je dle nich neúplný a nedostatečný, a zároveň odmítají nouzový stav.

Válek: Je vyloučeno, aby vláda zavedla povinné očkování pro určitou věkovou kategorii. To nejde

Číst článek

V rámci souboje již nakažených pacientů s covidem premiér připomněl účinnost monoklonálních protilátek, kterých bylo v Česku minulý týden nedostatek. „Protilátky, které jsem propagoval od února 2021, fungují. Je potřeba navýšit kapacity pro jejich podávání,“ zdůraznil.

Babiš řekl, že kabinet jasně deklaroval, že krajské hygienické stanice mají opatření vyhlásit, pokud chtějí. „Pravděpodobně si neuvědomili, že v rámci pandemického zákona je potřeba na to souhlas vlády,“ podotkl. Za nenormální označil i to, že některé kraje podle něj žádají vyhlášení omezení vládou, ale současně odmítají nouzový stav.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Premiér také zkritizoval jednání hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL), který podle něj vyzýval vládu k vyhlášení nouzového stavu přes média, ale na jednání vládu o vyhlášení nepožádal.

Nové vakcíny i očkovací centrum

Očkování podle Babiše zrychluje, zásob vakcín je v Česku stále dost a chystají se další dodávky, mimo jiné i v Evropě zatím neschválených vakcín. „Vakcíny máme objednané, například novou vakcínu od Novavaxu, která má dorazit v lednu,“ doplnil Babiš s tím, že Česko zároveň poskytuje část svých zásob zemím, kde je vakcín nedostatek.

Babiš k postupu očkování následně zmínil, že se chystá otevření nového očkovacího centra na Černém mostě. Kdy se má centrum otevírat, neuvedl.

Dění ohledně pandemie koronaviru v Česku sledujeme v online reportáži:

til, btk, svi, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme