Andrej Babiš začal na mimořádné schůzi sněmovny vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš začal před poslanci vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo. Mimořádná schůze začala kolem půl čtvrté odpoledne. Program schůze nakonec nejspíš podpoří i vládní poslanci. Na společném postupu se shodla koaliční rada. Vystupovat tak budou moci i poslanci bez přednostního práva. Mimořádnou schůzi svolala opozice. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl vysvětlit, kdo vlastnil farmu v době, kdy získala evropskou dotaci přes 50 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Z vládních stran chtěla od začátku program mimořádné schůze k Čapímu hnízdu podpořit jen KDU-ČSL. ČSSD váhala, hnutí ANO bylo proti. Nakonec se ale strany na společném postupu domluvily.

„Předpokládám, že na začátku mezi prvními by měl vystoupit pan předseda Babiš a zodpovědět otázky, které padly. A věnovat čas debatě minimálně do 19 hodin, aby byl prostor pro dotazy a případné připomínky,“ popsal program předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna se bude zabývat kauzou Čapího hnízda. Jak bude jednání vypadat, zjišťovala redaktorka Jana Čermáková

„Probrali jsme možné scénáře a myslím si, že jsme dohodnuti v každé variantě na společném postupu. Hlavní je, aby pan ministr Babiš dostal prostor a vysvětlil to, na co se ho všichni ptají. A na to budou asi reagovat další poslanci a poslankyně,“ přiblížil stanovisko koalice předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

„Máme signály, že pan ministr financí se chystá mít poměrně podrobné a dlouhé vystoupení. Očekávám, že příležitost využije a opravdu konstruktivně vysvětlí všechny otázky, které se kolem toho za poslední dny vytvořily. Na druhou stranu jednoznačný verdikt v té věci může dát pouze vyšetřování policie České republiky, případně dozorového orgánu pro evropské fondy,“ upozornil místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mimořádnou schůzi, která začala kolem půl čtvrté odpoledne, svolala opozice. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nastínil, co bude chtít slyšet od premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky:

„Naším záměrem je položit premiérovi otázku, jak velké reputační riziko pro Českou republiku je, že má jako vrchního kontrolora evropských dotací osobu, která je podezřelá z dotačního podvodu. My si myslíme, že to je neúnosné riziko, a chceme znát názor pana premiéra.“

Přibližně desítka lidí převlečených za čápy dnes demonstrovala v okolí sněmovny před mimořádnou schůzí poslanců. Manifestace měla podle jednoho z organizátorů Pavla Šafra vyjádřit, že před zákonem jsou si všichni rovni.

Lidé v čapích kostýmech si u sněmovny pochvalovali luxusní hnízda | Foto: Filip Jandourek

Kauza Čapí hnízdo | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme