Babiš chce disciplinární řízení s Pirátem Peksou. O premiérovi řekl, že zneužívá evropské dotace

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa se ohradil proti požadavku premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby vůči němu sněmovní mandátový a imunitní výbor zahájil disciplinární řízení. Babiš podnět podal kvůli výrokům poslance o tom, že premiér zneužívá evropské dotace. Podle Peksy to bylo konstatování faktu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo) požaduje zahájení disciplinárního řízení s poslancem Pirátů Mikulášem Peksou (vlevo)

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo) požaduje zahájení disciplinárního řízení s poslancem Pirátů Mikulášem Peksou (vlevo) | Foto: Michaela Danelová, Česká pirátská strana | Zdroj: Český rozhlas

Na Babišův požadavek v pondělí upozornil deník Právo. Premiér tvrdí, že ho Peksa na jednání se švédskými poslanci urazil, když o něm hovořil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný.

Nejen Čapí hnízdo. Projděte si seznam 44 podezřelých projektů, které chce Brusel vyjmout z dotací

Číst článek

„Vyjádření Mikuláše Peksy ve vztahu k mé osobě, že zneužívám a rozkrádám dotace, považuji s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku,“ uvedl Babiš.

Peksa v pondělí v tiskové zprávě uvedl, že o Babišovi a dotacích mluvil na jednání delegace zahraničního výboru Poslanecké sněmovny se zástupci švédského výboru pro evropské záležitosti v rámci debaty o rozpočtovém výhledu EU a o reformě evropské zemědělské politiky.

Ministerstvo financí navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí financovaných EU

Číst článek

„Premiér, který je trestně stíhaný za dotační podvod by neměl v Bruselu dojednávat dotace ve výši stovek miliard. A co více, vlastník obrovského agropodniku by vůbec neměl dojednávat dotace v oblasti zemědělství,“ uvedl Peksa.

„Chápu, že pan premiér nechce, aby se o jeho střetu zájmů v zahraničí mluvilo. Ve fungující demokracii by ale takový premiér dávno odstoupil a morální zásady by mu vůbec nedovolily takto ponižovat politickou kulturu v zemi,“ uvedl Peksa.

V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu.

Disciplinární řízení v případech, kdy jsou ve sporu dva poslanci, nejsou příliš časté. Před třemi lety výbor nakonec nezahájil řízení s Babišem na podnět tehdejšího poslance ČSSD Ladislava Šincla. Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví.

Čapí hnízdo podle HN dál čerpá dotace pro menší podniky. 'Peníze jsme vrátili,' oponuje mluvčí

Číst článek

Šincl tvrdil, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení odmítl. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.

Zkraje roku 2012 unikli možnému trestu v disciplinárním řízení tehdejší poslanci ČSSD David Rath a Věcí veřejných Vít Bárta. Výbor se tehdy zabýval Rathovými slovy o „užitečném idiotovi“, která pronesl při sněmovní schůzi na adresu někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Bártu zachytil na plénu fotograf se vztyčeným prostředníčkem.

Naopak o rok dříve výbor uložil Rathovi desetitisícovou pokutu za výrok o údajně opilém tehdejším ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rovněž v roce 2011 dostal pětitisícový postih Jiří Krátký (ČSSD). Ve sněmovně v souvislosti s nočním jednání pléna řekl, že v noci pracují jen „kurvy a zloději“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme