‚Prosperující, fantastické země.‘ Kiska zhodnotil oba státy, které vznikly z Československa

Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli vystoupil ve společném pořadu Radiožurnálu a Rádia Slovensko s názvem Znovu společně. V odlehčeně laděném rozhovoru pochválil Česko i Slovensko a připomněl jejich společný základ. Pořad se vysílal z místa poblíž česko-slovenské hranice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska na snímku z března 2018. | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

„Jsem přesvědčen o tom, že kdyby tehdy Československo nevzniklo, což byla nesmírně těžká a klikatá cesta, tak by dnes ani Slovensko, ani Česko určitě v takové podobě, v jaké existují, neexistovaly,“ podtrhnul Kiska důležitost stoletého výročí.

„Jsme dvě úspěšné, prosperující, fantastické země, a společný základ v Československu určitě máme a za to musíme být vděční,“ uvedl dále Kiska.

Vojenská přehlídka, koncert, ohňostroj i vyznamenání. Česko slaví 100 let od vzniku státu

Číst článek

Na otázku, zda by si přál „kralovat“ z Prahy spojenému Československu s 15 miliony lidí, odpověděl, že obě země se již vydaly vlastním směrem. Ke „kralování“ podotkl, že lidé mají i v demokracii tendenci pokukovat po absolutní moci a zvažují, že by se jim osvícený vládce hodil. 

„Já si myslím, že obě naše země mají lidi, kteří by do politiky měli vstupovat a vstupují, a já jsem přesvědčen, že se vydáváme každý svým směrem a zase se v tom společném evropském projektu umíme spojovat,“ řekl. 

Pořad Znovu společně se vysílal z Kohútky u Nového Hrozenkova na hranicích se Slovenskem. V první části byl hostem pořadu herec Bolek Polívka, v druhé se se svými zážitky z hokejového mistrovství světa v roce 1985 svěřovali hokejisté Jiří Králík a Dárius Rusnák.

Slovenský prezident je na návštěvě v České republice do nedělního večera. Zúčastnil se pietní akce na pražském Vítkově a navštívil i Český rozhlas.

Jan Pokorný, Ivana Ilgová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme