Setkání prezidentů v Lánech. Kiska podpořil Šefčoviče v boji o vrcholnou funkci v EU

Země visegrádské čtyřky by měly podpořit místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče v úsilí obsadit jednu z vrcholných funkcí v Evropské unii. Novinářům to ve čtvrtek řekl slovenský prezident Andrej Kiska na zámku v Lánech při své poslední oficiální návštěvě Česka. Podporu Šefčovičovi vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. Hlava českého státu také řekla, že jí bude Kiska po odchodu z prezidentské funkce chybět.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 15:25 30. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem přesvědčen, že náš region by měl mít silného zástupce v evropských strukturách. A jsem přesvědčen, že pan Šefčovič je zkušený diplomat, a myslím si, že země visegrádské čtyřky by měly jeho úsilí podpořit,“ řekl Kiska.

Prezident Miloš Zeman se sešel s odcházejícím slovenským prezidentem Andrejem Kiskou | Zdroj: Pražský hrad

Zeman v nadsázce uvedl, že Šefčovič sice letos neuspěl v kandidatuře na slovenského prezidenta, tím se mu ale otevřela možnost k útoku na evropské pozice.

Prezidenti spolu také debatovali o výsledcích evropských voleb v obou zemích.

Podle Kisky hlasování na Slovensku potvrdilo trend předchozích prezidentských, krajských i obecních voleb, který podle něj ukazuje, že lidé už si nepřejí pokračování vlády Směru.

‚Budeš mi chybět‘

Kiska chce po červnovém konci v prezidentské funkci vytvořit politickou stranu a kandidovat s ní ve volbách. „Pokud si lidé myslí, že po 12 letech vlády jedné strany potřebuje Slovensko změnu, je třeba to udělat,“ řekl ve čtvrtek. Podle něj se musí spojit všechny demokratické síly v zemi a je třeba zajistit, aby spolupráce nezkrachovala na egu jednotlivců.

Kiska oznámil, že ustavující sjezd jeho nové strany bude v září. Jména neprozradil

Číst článek

Zeman Kiskovi popřál v budoucí politické kariéře hodně úspěchů. Varoval ho, že nejvíc nepřátel bude mít ve své vlastní straně.

Oba prezidenti si také pochvalovali svou spolupráci v době, kdy byli v úřadu, a dobré osobní vztahy. Zeman uvedl, že i přes názorové rozdíly se vždy navzájem respektovali a vedli spolu přátelské a věcné diskuse.

„Důležité je, že jsme důvěřovali jeden druhému a nikdy nevystupovali proti sobě. Budeš mi chybět, Andreji,“ řekl.

Kiska Zemanovi popřál hodně elánu do dalšího období. „Doba není jednoduchá a hlas prezidenta je velmi důležitý. Přeju mu, aby jeho hlas byl slyšet, aby ho mnozí poslouchali lépe. Své následovnici (Zuzaně Čaputové) určitě vzkážu, že ji tu bude čekat velmi příjemné a přátelské ovzduší,“ řekl slovenský prezident.

Prezident Miloš Zeman se sešel s odcházejícím slovenským prezidentem Andrejem Kiskou | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme