Desítkám tisíc lidí hrozí napadení bankovních účtů. Aplikace pro Android funguje jako trojský kůň

Desítkám tisíc tuzemských uživatelů mobilních zařízení s platformou Android hrozí napadení internetového bankovnictví. Stáhli si totiž aplikaci pro nahrávání hovorů QRecorder, která může být po aktualizaci zavirovaná. Uvedla to v úterý antivirová firma Eset, která škodlivý program odhalila.

Praha (Aktualizováno: 13:40 25. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Smartmockups.com | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obsažený škodlivý program Spy.Banker.AIX útočníkům umožňuje vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Aplikace je běžně dostupná v oficiálním obchodě Google Play.

Česká bankovní asociace (ČBA) v úterý v tiskové zprávě uvedla, že některé české banky čelily v posledních dnech několika pokusům o zcizení peněz klientům. Podle České televize šlo o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu.

Klientům ČSOB chodily podvodné e-maily. Banka už proti hrozbě zakročila

Číst článek

Klienti přišli o statisíce až miliony korun. Případ vyšetřuje policie. Český Google incident nechtěl komentovat, ale ČBA nyní podle svého sdělení jedná o odstranění aplikace z Google Play.

„Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal trojský kůň,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ dodává.

V zásadě neškodná aplikace

„Je dost pravděpodobné, že aplikace byla s tímto záměrem (trojanizace, pozn. red) vyvíjena,“ řekl Dvořák pro Radiožurnál.

Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

Obecný postup pro odstranění škodlivého softwaru ze zařízení Android

  1. Odinstlaujte škodlivou aplikaci.
  2. Použijte jeden z volně dostupných programů ke kontrole zařízení a k odebrání nežádoucích souborů.
  3. Vyčistěte telefon/tablet od zbytkových souborů.
  4. (Volitelné) Obnovte zařízení do továrního nastavení.

Zdroj: malwaretips.com

Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání v tom, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

Škodlivý program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. „Pokud tam nejsou, aplikace je v zásadě neškodná,“ dodal Dvořák pro Radiožurnál.

Zasažení klienti

Problém se u Raiffeisenbank týká pouze jednotek případů. „Řešíme je individuálně a maximálně ve prospěch našich klientů. K žádným větším škodám nedošlo,“ uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

V České spořitelně útok postihl dva klienty, kteří přišli o celkem 280 tisíc Kč. Aplikaci QRecorder mohou mít podle mluvčího banky Filipa Hrubého na svých telefonech nainstalovány nižší jednotky tisíc klientů.

Mobilní bankovnictví Air Bank, ČSOB a Sberbank napadal trojský kůň, tvářil se jako Solitaire

Číst článek

„V tuto chvíli pečlivě monitorujeme odchozí platby na účtech našich klientů, kteří mají telefony s operačním systémem Android, přičemž v případě neobvyklých pohybů na účtu klienty okamžitě kontaktujeme,“ uvedl Hrubý.

Radíme, aby aplikaci QRecorder okamžitě smazali ze svých telefonů. Klientům doporučujeme, aby namísto autorizačních SMS zpráv začali používat pro potvrzování plateb v internetovém bankovnictví mobilní aplikaci George klíč, která je proti hackerským útokům imunní,“ dodal.

„Útočníci pomocí tohoto programu cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Cílení na české uživatele je přitom výjimečné,“ vysvětluje Dvořák.

Nestahovat, odinstalovat

Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě podle Esetu jednoznačný. Aplikace byla uživateli stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

Že by lidé neměli aplikaci stahovat, vyzývá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle ředitele Kabinetu ředitele úřadu Roberta Kahofera by lidé také neměli používat jedno zařízení pro internetové bankovnictví a zároveň příjem autorizačním sms.

Prostředí Android podle výkonného ředitele bezpečnostní firmy insighti Radovana Vacka již od počátku nabízí volnější bezpečnostní model, který umožňuje aplikacím si zažádat o oprávnění k nejrůznějším funkcím. Je pak na uživateli posoudit, jestli taková oprávnění udělí, či nikoliv.

Pro většinu uživatelů je tato otázka daleko za jejich technickou znalostí i znalostí problému. Je to podobné jako nutnost číst poznámky pod čarou ve smlouvách,“ uvedl.

Nejjednodušším řešením je podle odborníků aplikaci z mobilu odinstalovat. U stahovaných aplikací by si měli uživatelé obecně dávat pozor na její původ a zjistit si například i doporučení dalších uživatelů. Stažené aplikaci by pak měli v telefonu povolit jen minimální oprávnění s ohledem na jejich účel.

Aplikace QRecorder v obchodě Google Play. | Zdroj: Repro Google Play

ČTK, lac, lio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme