Ani 30, ani 20 tisíc. Spočítali jsme demonstranty proti Babišovi [článek z května 2017]

Kolik bylo lidí na středeční demonstraci na Václavském náměstí? Organizátorka akce Šárka Fialová mluvila o 20 tisících. Český rozhlas jich na fotografii napočítal asi 8,3 tisíce.

DATA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítání demonstrantů na Václavském náměstí | Foto: Petr Kočí | Zdroj: Český rozhlas

Upozornění

Vážení čtenáři, vzhledem k nestandardní návštěvnosti upozorňujeme, že jde o text, který jsme publikovali v květnu 2017. V žádném případě se netýká demonstrací z podzimu 2019. Aktuální články najdete ZDE.

Datoví novináři použili fotografii od Tomáš Svoboda z DVTV, který Václavské náměstí vyfotil v 18.19 z lešení u Národního muzea. Na fotce novináři ručně napočítali 5700 osob, v místech překrytých korunami pak počet demonstrantů odhadli podle hustoty davu v okolí. Celkem se dobrali k číslu 8300, přičemž počítali osoby na místě bez ohledu na to, jestli šlo o demonstranty nebo náhodné kolemjdoucí.

Po skončení akce média vycházela ze zprávy ČTK, která citovala svolavatelku Šárku Fialovou. Organizátorka novinářům sdělila, že policisté na místě odhadují sílu davu na 20 až 30 tisíc osob, takový odhad je ale jednoznačně přehnaný.

Tužka a papír

Zaručená metoda pro počítání osob v davu neexistuje, nedávno se o tom přesvědčili ve Spojených státech, kde různé odhady velikosti davu při inauguraci Donalda Trumpa vyvolaly mohutné spory. Precizní sečtení účasti na tak velké akci si navíc vyžádá několikadenní práci týmu expertů a použití nejrůznějších technologií, například meteorologického balonu pro pořizování snímků ze vzduchu.

Rozhlasoví novináři měli k dispozici jen zmíněnou fotografii v nepříliš vysokém rozlišení, proto nebylo možné použít žádný z dostupných programů na rozpoznávání obličejů. Neuronová síť, kterou Českému rozhlasu nabídl jeden ze čtenářů, běžně identifikovala obličeje i v místech, kde žádné nebyly.

Pokus o identifikaci obličejů neuronovou sítí. | Foto: Antonín Šulc

Pro začátek tedy Rozhlas vyšel z počtu osob na ploše odpovídající první okrasné zahrádce v horní polovině náměstí. Napočítal 220 osob. Podle leteckých snímků pražského IPR má zmíněná záhonek rozlohu 317 m2, po přepočtu na celou hustě zaplněnou část náměstí proto vyjde 5100 osob.

Vzorek demonstrantů | Foto: Tomáš Svoboda

Pro přesnější číslo byl ale nezbytný ruční přepočet. Fotografii rozdělenou do čtverců novináři ručně přepočítali a u oblastí zakrytých stromy si pomohli průměrnými počty z okolních čtverců.

Označené obličeje

Napočítali 5700 osob, odhady pak číslo navýšily na 8300. Odhadnout bylo nutné nejen počty osob pod stromy, ale také lidí skrytých za transparenty, stánky a na okrajích náměstí.

Pohled na celé Václavské náměstí | Foto: Tomáš Svoboda

Výpočet pracuje jen s horní polovinou náměstí. Na dalších fotografiích je jasně patrný předěl v úrovni Vodičkovy ulice. Za ní není hustota chodců o mnoho vyšší, než jsme zvyklí vídat v běžný pracovní den.

Navíc na Můstku stál ještě stan, ve kterém se konala jiná akce. Nelze tedy tvrdit, že lidé v dolní části náměstí byli účastníky demonstrace.

'Žádná velká masa'

Andrej Babiš novinářům řekl, že podle něj na Václavském náměstí nebylo tolik lidí. „Z mého pohledu to nebyla až taková velká masa, to, co bylo na Václaváku, tak to mám tolik lajků k jednomu výroku ve sněmovně na Facebooku,“ řekl Babiš.

Jaké metody se při počítání demonstrací používají a čím mohou být jednotlivé odhady zkreslené? Proč se odhady počtu demonstrantů liší od údajů zveřejněných operátory? Datový tým připravil navazující článek, ve kterém vysvětluje, že roli mohou hrát státní svátky i zvolená metoda.

Jan Cibulka, Petr Kočí, Michal Zlatkovský, Jan Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme