Ani dobré známky středoškolákům úspěch u maturity nezaručí

Většina žáků devátých tříd se dostane na střední školu na základě známek ze základní školy. Dobré hodnocení středoškolských učitelů už ale studentům nezaručí, že úspěšně zvládnou státní maturitu a dobrou známku obhájí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovičtí studenti zkoušejí maturitu nanečisto | Foto: Kateřina Hálová

Učitelé totiž neměří stejným metrem, opačně je to právě u maturit. Upozorňuje na to sdružení Matt a Hurry, které pomáhá s přípravou k maturitním testům.

I pocity studentů dva měsíce před maturitou mohou být matoucí. „Poprvé v životě jsem napsal dobře sloh, ale my technici máme obecně problém s češtinou, takže ze slohu mám největší strach,“ svěřuje se budoucí maturant pardubické průmyslovky Marek Jílek.

Přitom se může pochlubit dvojkou z českého jazyka a jedničkou z angličtiny. A věří, že své známky z vysvědčení v maturitních předmětech potvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč dobré známky ještě nezaručují úspěch u maturity, zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Škola chce potížím s maturitními testy předcházet a žáky na možné problémy upozorňuje. „Maturitní zkouška je výsledek práce nejenom žáka, ale hlavně učitele a celé školy. Učitelé mají zkušenosti, vědí, kde se často dělají chyby,“ říká ředitel školy Ladislav Štěpánek.

Svými známkami se mohou řídit snad jen gymnazisté. „Rozhodně by známka neměla být úplně opěrným momentem pro žáky středních odborných škol a už vůbec ne pro střední odborná učiliště. Tam se ukazuje, že známky většinou bývají ve vztahu ke gymnáziím mírnější,“ upozorňuje Gabriela Sittová ze sdružení Matt a Hurry, která pomáhá s přípravou k maturitním testům.

„Všichni učitelé nedrží v ruce stejný metr, takže když pracujete v rámci jedné školy, tak poměřujete své žáky v rámci toho, jaké žáky ve škole máte. Maturita najednou musí na celé spektrum žáků nahlížet stejným metrem,“ vysvětluje.

Letošní maturanti budou státní zkoušku skládat jen v jedné, základní úrovni. Pražské Arcibiskupské gymnázium proto naopak zpřísňuje školní část. „Mohli jsme si vybrat mezi tím, jestli budeme mít zkoušky dvě, nebo tři, tak jsme si vybrali tři. Soustředíme se na svou vlastní školní maturitu,“ potvrzuje ředitel školy Richard Mašek.

U loňských maturit propadlo bezmála 16 tisíc žáků. Většina z nich studovala střední odbornou školu nebo nástavbový obor.

Klára Bílá, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme