Ani krajský soud Junáku Štiřín nevrátil

Zámek Štiřín zůstane i nadále státu. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, který tak potvrdil původní verdikt okresního soudu. Ten v roce 2002 zamítl žalobu Junáka o jeho vrácení. Skauti jsou přesvědčeni, že o zámek přišli v roce 1948 protiprávně. Chtějí se proto dovolat k soudu Nejvyššímu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Štiřín

zámek Štiřín | Foto: vláda

Stát převedl na Junáka Štiřín v roce 1947 jako náhradu za majetek, který mu zabavili nacisté, připomíná místostarosta této organizace Jiří Navrátil. "Načež přišel Únor, v únoru byl Junák rozpuštěn, byl zakázán, byl sloučen do tehdejšího Českého svazu mládeže, nebo jak se to jmenovalo, a ti prostě Štiřín okupovali."

Na to ale neexistuje žádný doklad. Stát dnes tvrdí, že tehdejší rozhodnutí Akčního výboru Národní fronty byla dodatečně schválena, takže dodnes platí. Zpochybňuje i právní kontinuitu Junáka. Podle něj ten dnešní není stejnou organizací, na kterou byl zámek kdysi převeden.

Jiří Navrátil to ale vyvrací. "My jsme tady celou tu dobu existovali, jak můžeme doložit pomocí rozsudků státních soudů, které naše vedoucí za skautskou činnost pronásledovaly." Organizace působila za totality i v emigraci.

Junák se podle svého místostarosty nevzdá a je odhodlán spor o Štiřín dovést až k Mezinárodnímu soudu pro lidská práva.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme