Ani šestihodinové jednání K9 nevyřešilo, za co se bude připlácet

Ani na šestihodinovém jednání K9 se zástupci vládních stran neshodli na tom, za co si budou pacienti připlácet, tedy na definování standardní a nadstandardní péče. Platit bychom si měli už od příštího roku třeba lehčí sádru, lepší kloubní náhrady a oční čočky nebo některé operace robotem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

Kdo a jak o standardech rozhodne, byl kámen úrazu na jednání K9. Podle ministra Hegera dobře poslouží vyhláška ministerstva. Ke změně chce využít zákon o veřejném zdravotním pojištění, který je už ve sněmovně.

Podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peak to ale správné není. „Chceme, aby to byl zákon nový, který bude také předložen v červnu.“

Ministr Heger po jednání řekl, že se s Věcmi veřejnými neshodl ani na dalším návrhu. „Navrhovali jsme, aby byla spoluúčast ve stomatologii výraznější, aby se zpoplatnily běžné amalgámové plomby. Druhý bod je definice nároků pacienta, který má podpořit to, co už leží ve sněmovně, tedy zrušení paragrafu, který zakazuje jakékoliv vyplácení nadstandardu,“ uvedl.

Koaliční strany se naopak dohodly na zrušení poplatků za každou položku na receptu a na zpoplatnění léků do padesáti korun, většinou na nachlazení.

Věci veřejné chtějí před tím, než budou pacienti platit víc, další analýzy. „Nejprve seškrtáme všechny nehospodárnosti uvnitř zdravotnického systému a teprve pak se budeme bavit o tom, jak zvyšovat spoluúčast pacientů. Odmítáme paušální zvyšování spoluúčasti pacientů bez toho, že přesvědčíme veřejnost, že už neexistují žádné jiné rezervy uvnitř velmi neefektivního zdravotnictví,“ říká vyjednavač této strany Vít Bárta.

Znovu budou o zdravotnictví jednat zástupci koaličních stran příští týden.

Schůzka stran, kde jejich zástupci debatovali již od 16 hodin o standardech a nestandardech ve zdravotnictví, navázala na dnešní odpolední jednání vlády.

Lenka Jansová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme