Ani v druhém kole druhé volby prezident zvolen nebyl

Poslanci a senátoři mají za sebou veřejné hlasování v prvním a druhém kole druhé volby prezidenta republiky. Hlavu státu nezvolili. Následovat by mělo třetí kolo, do kterého postoupili oba kandidáti - Václav Klaus a Jan Švejnar. Volbu můžete sledovat i ve speciálním vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentští kandidáti | Foto: Alena Palečková

V prvním kole druhé prezidentské volby pro Václava Klause hlasovalo 48 senátorů a 93 poslanců, proti bylo 98 poslanců a 21 senátorů. Pro Jana Švejnara hlasovalo v prvním kole 32 senátorů a 104 poslanců. Proti bylo 81 poslanců a 33 senátorů. Oba postoupili do druhého kola.

Ani ve druhém kole nebyla hlava státu zvolena. Pro Václava Klause bylo 93 poslanců a 48 senátorů, proti 102 poslanců a 21 senátorů. Pro Jana Švejnara hlasovalo 94 poslanců a 32 senátorů, proti bylo 83 poslanců a 32 senátorů. Do třetího kola postoupili oba kandidáti, Václav Klaus i Jan Švejnar.

Stejně jako před týdnem se volí aklamací

Parlament prezidenta opět volí ve veřejném hlasování. Poslanci a senátoři tak znovu hlasují aklamací. Veřejnou volbu tentokrát podpořila i ODS. Na společné schůzi obou komor parlamentu o tom informoval předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. V následujícím hlasování sněmovna i Senát odmítly volbu tajnou. Po odstoupení Jany Bobošíkové se o úřad hlavy státu ucházejí Václav Klaus a Jan Švejnar.

Na společnou schůzi přišlo 199 poslanců, ze zdravotních důvodů chyběla poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Senát se sešel v plném počtu, a tak ve španělském sále zasedlo na začátku jednání všech 81 senátorů. Člen Poslanecké sněmovny Evžen Snítilý (ČSSD) ráno vystoupil s prohlášením, že v druhé volbě prezidenta republiky podpoří kandidáta ODS Václava Klause. "Budu hlasovat pro Václava Klause. Jdu sem s jediným pocitem, chci, aby byl dneska zvolen prezident republiky. Bez jakéhokoli vzruchu, bez jakýchkoli emocí. Volíme hlavu státu," prohlásil Snítilý. Evžen Snítilý byl dnes vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD a sociální demokraté ho také vyzvali, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Podrobnosti o dění před zahájením schůze, ale i výsledky první, neúspěšné volby, nalezenete ZDE.

Jana Bobošíková z volby odstoupila

Z prezidentské kandidatury odstoupila Jana Bobošíková. "Vyslechla jsem si rozpravu a jako realistka respektuji fakt, že se mým navrhovatelům nepodařilo v té krátké době, kterou měli k dispozici, vyjednat pro mě potřebnou podporu. Nejsem z těch, kteří by chtěli zbytečně komplikovat a prodražovat dnešní politická jednání. Proto jsem se rozhodla z dnešní druhé volby prezidenta České republiky odstoupit," oznámila Bobošíková poslancům a senátorům na konci jejich dopolední rozpravy.

Jak pak řekla novinářům, rozhodnutí učinila po informaci předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, že se pro ní nepodařilo vyjednat patřičnou podporu.Šéf KSČM Vojtěch Filip potom v České televizi řekl, že podle jeho názoru budou komunističtí volitelé v prvním kole podporovat Jana Švejnara, avšak v případném třetím kole je tato podpora vyloučena. Více se o dění před prvním kolem druhé volby dočtete ZDE.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Veronika Malá, Václava Vařeková, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme