Ani v Radiofóru se před lidskou pokleslostí nezavírají oči

Ve včerejším Radiofóru se diskutovalo o uvěznění dvou Čechů na Kubě. Posluchači, kteří po diskuzi volali do studia, se ale nestarali, kdy se odtamtud Pilip a Bubeník dostanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do včerejšího Radiofóra, ve kterém se hovořilo o uvěznění dvou našich občanů na Kubě, telefonovali jako obyčejně posluchači. Jejich názory nelze nechat bez povšimnutí: Naznačily, že u nás zřejmě není nouze o lidi pozoruhodně otrlé. Volající se s námi podělili o svou averzi k poslanci Pilipovi, o podivení, že si cestuje na dovolenou, když sněmovna žije legislativní nouzí, anebo o podezření, že jeho strana míní na kubánském incidentu získat politické body. Zazněla i obava, zda jeho vysvobozování z Fidélova žaláře nepostihne daňového poplatníka. Po sérii těchto jízlivostí se pravda ke slovu dostal i posluchač, který vyjádřil znechucení svými předřečníky nicméně neuškodí reagovat věcně. Svoboda je nedělitelná. Je-li ohrožena svoboda jednoho člověka, jsou ohroženi všichni. Kubánský režim je nedemokratický, vězní své občany pro odlišný politický názor. Demokratický svět je proto s odpůrci tohoto režimu solidární,podporuje je především morálně. Tím, že je navštěvuje, že s nimi hovoří. Mimořádná citlivost k porušování lidských práv se předpokládá u občanů zemí, které prožily podobnou zkušenost. My odpůrcům kubánského režimu rozumíme. Nikoli ovšem všichni. Riskantní mise Ivana Pilipa a Jana Bubeníka pochopitelně nic neříká lidem lhostejným, zlomyslným, těm kteří dohlédnou sotva na špičku vlastního nosu. Díky tomu, že ctíme svobodu slova, měli včera možnost se v Radiofóru od solidarity s pronásledovanými Kubánci distancovat. Je to sice jejich ostuda, nikoli naše, ale už proto, že máme vztah k rádiu, prostřednictvím kterého se s vámi setkáváme, mrzí nás, když se jeho prostřednictvím občas setkáte s lidskou pokleslostí. Jenomže co s tím, když existuje? Zavírat před ní oči nemá smysl.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme