Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Anička nikdy neexistovala, tvrdí přítel rodiny

Případ sedmiletého Ondřeje z Kuřimi na Brněnsku, jehož matku policie obvinila z týrání, bude prověřovat Úřad pro ochranu osobních údajů. Jeho předseda Igor Němec nechal prošetřit podezření o úniku a neoprávněném zveřejnění osobních dat všech dotčených osob. Další otazníky do případu ale vnesl přítel rodiny Mauerových Jakub Patočka. Ten tvrdí, že třináctiletá Anička nikdy neexistovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledaná třináctiletá dívka s Klárou Mauerovou (vlevo) | Zdroj: ČTK

Sedmiletého Ondřeje našla policie 7. května zamčeného nahého a svázaného v komoře v rodinném domě v Kuřimi. Na veřejnost pronikly záběry týraného chlapce i protokol s jeho výpovědí na policii.

Policie z týrání obvinila chlapcovu matku, kterou vzala do vazby. Ondřeje, jeho devítiletého bratra Jakuba a jejich nevlastní sestru Annu svěřil soud do péče brněnského azylového centra Klokánek. Dívka před víc než týdnem ze zařízení zmizela a je stále nezvěstná.

Třináctiletá Anna ale prý nikdy neexistovala. Tvrdí to přítel rodiny Jakub Patočka. Za Annu se podle něj vydávala kolegyně Kateřiny Mauerové, která je sestra Kláry, čtyřiatřicetiletá Barbora Škrlová. Policie už se zabývala i možností, že jde o dívku z Krnova, která se ztratila před deseti lety, a nevylučuje ani to, že se rodina skutečnou Annu tímto manévrem snaží zatajit.

Budoucností synů Kláry Mauerové se v úterý zabýval brněnský městský soud. Rozhodl o návrhu otce chlapců a jejich prarodičů na svěření do péče. Místopředseda soudu ale novinářům odmítl sdělit obsah svého rozsudku. Soud v úterý také zamítl návrh sociálního odboru v Brně-Židenicích na vydání předběžného opatření, které mělo zakázat příbuzným kontakt s dětmi.

Důvodem zamítnutí návrhu odboru sociální péče židenické radnice byly podle místopředsedy Romana Kiše vážné procesní chyby. Ve druhém případě je pak důvodem mlčenlivosti povinnost sdělit rozhodnutí soudu nejprve navrhovatelům, tedy otci a prarodičům. Teprve potom je Kiš ochoten uvést podrobnosti.

Týraný Ondřej je podle lékařů konečně v pořádku. Po odhalení týrání matkou Klárou Mauerovou se ocitl v brněnském Klokánku a odtamtud byl pro náhlé zhoršení psychického stavu převezen do Fakultní nemocnice Brno.

K náhlému zhoršení psychického stavu Ondřeje došlo poté, co se dozvěděl o zmizení Aničky, která s nimi žila ve společné domácnosti a po odhalení případu byla rovněž převezena do Klokánku. V nemocnici Ondřej strávil deset dní, jeho stav se ale rychle zlepšoval, uvedla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. "Jeho zdravotní stav byl natolik dobrý, abychom jej mohli propustit," dodala.

Převoz Ondřeje proběhl kolem poledne. Nyní se opětovně zabydluje v Klokánku. Podle vedoucí Dity Pokorné je v bratrově společnosti a je spokojený. "Kluci jsou rádi, že jsou spolu. Jsou ubytováni v jednom bytě. Jsou tam jenom tito dva sourozenci a zrovna konzultujeme všechno, co bychom mohli udělat pro to, aby to dítě začalo žít normálním běžným životem. Jinak v současné době žádné komplikace nejsou, kluci si tady někde staví lego a doufám, že co nejdřív půjdou ven," popsala v úterý odpoledne situaci v Klokánku Pokorná.

Naděžda Hávová, Renáta Prátová, Zuzana Kopuletá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme