Šéf antimonopolního úřadu poslal miliony na nákup bytu v Brně. Teď mu tam ale úřad platí nájem

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj a jeho rodina užívají byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby, zjistily redakce Aktuálně.cz a HN. Zálohu 3,5 milionu na byt v Brně ale platil sám Rafaj. Jeho úřad si nyní tento byt pronajímá, a to s podmínkou, že ho může obývat jedině předseda úřadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Redakce ale upozorňuje, že Rafaj transakce mezi sebou a Proximou neuvedl do majetkového přiznání, které musí ze zákona podávat. | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Podle zjištění HN a Aktuálně.cz Rafaj i jeho rodina užívají dva byty, jeden v Brně a druhý ve Frýdku-Místku, které oficiálně patří kontroverznímu podnikateli a bývalému bossovi jedné z místních buněk ČSSD Alexandru Čubovi, který je zároveň přítelem Rafaje, informuje server Aktuálně.cz.

Antimonopolní úřad opakovaně pověřil úklidem firmu stíhaného Horáčka. V jiných případech to pokutuje

Číst článek

Rafaj tvrdí, že mu byt, kde bydlí, nepatří. Nájem 12 tisíc měsíčně v brněnské ulici Cihlářská za svého předsedu platí antimonopolní úřad od roku 2015. V katastru je jako vlastník nemovitosti zapsaná frýdecko-místecká společnost Proxima Realit, kterou ovládá právě Čuba.

Firma zmíněný byt pořídila za 5,3 milionu v roce 2013. Původně se měl stát majitelem Rafaj. „O prodeji jsme jednali s panem Rafajem, složil i část ceny – asi 3,5 milionu. Krátce předtím, než mělo dojít ke konečnému podpisu smlouvy, někdy na konci roku 2012, se ale do věci vložila firma Proxima Realit,“ řekl HN původní majitel bytového komplexu na Cihlářské Petr Blažek.

K vrácení peněz ale nedošlo a Proxima Realit se s Rafajem měla vyrovnat přímo. Jestli se tak stalo a za jakých podmínek, se ale serveru Aktuálně.cz nepovedlo od šéfa antimonopolního úřadu zjistit. Jisté ale je, že se jedná o tentýž byt.

Podle Čuby je ale smlouva s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pouhou náhodou. „Byt jsem nabízel k pronájmu vícero organizacím, zájem projevil ÚOHS, se kterým byla sepsána řádná smlouva,“ napsal HN Čuba.

Rafaj situaci komentovat nechtěl. „Veškeré nemovitosti, které jsem koupil já nebo moji rodinní příslušníci, byly pořízeny z legálně získaných prostředků a jsou řádně zapsány v katastru nemovitostí. Rovněž jsem je vykázal v souladu se všemi platnými předpisy, napsal pouze Aktuálně.cz a HN. 

Šéf antimonopolního úřadu po razii vykázal půjčku od majitele Fio banky. O milionové smlouvě oba mlčí

Číst článek

Redakce Aktuálně.cz ale upozornila, že Rafaj transakce mezi sebou a Proximou neuvedl do majetkového přiznání, které musí ze zákona podávat.

O příjmy šéfa antimonopolního úřadu se navíc zajímá i policie. Při domovní prohlídce loni v březnu u něj policisté našli dva miliony v hotovosti zastrkané v obálkách ve skříních. Nejdřív nedokázal vysvětlit, odkud peníze jsou, poté policistům dle informací serveru iROZHLAS.cz tvrdil, že se jedná o půjčku od majitele Fio banky Petra Marsy.

„Kolem osoby předsedy se hromadí prapodivné transakce, které poškozují už tak namáhanou pověst antimonopolního úřadu. Podobná napojení, ať už na pana Čubu, či Marsu, jsou jedním z důvodů, proč voláme po odstoupení předsedy Rafaje z jeho funkce. Není možné, aby šéf instituce, která dohlíží na férovou hospodářskou soutěž, měl podobné netransparentní nájemní či vlastnické vazby. Z uvedených informací totiž vyvstává závažné podezření, zda nejsou byty ve skutečnosti Rafaje a zda to není on, komu ve skutečnosti úřad posílá peníze na nájem,“ hodnotil zjištění redakcí hlavní analytik neziskové protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.

Z katastru nemovitostí loni server iROZHLAS.cz vyčetl, že ani Petr Rafaj, ani jeho žena Bronislava v posledních třech letech neinvestovali do nemovitosti. K poslední koupi – v tomto případě chaty na Českokrumlovsku – došlo ze strany Rafajové v roce 2015.

Rafajovi ve funkci zbývá ještě rok. Aby z ní byl předčasně odvolán, musel by zasáhnout prezident Miloš Zeman, který je ale jeho příznivcem, připomíná server Aktuálně.cz. Zeman již dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by mohl být až pravomocný soudní rozsudek.

per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme