Anketa o budoucnosti obcí ve vojenských újezdech pokračuje druhým dnem

Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Boletice a Hradiště už druhý den hlasují o své budoucnosti. Odevzdávají vyplněnou anketu o tom, jak si představují územněsprávní uspořádání svých obcí po zmenšení újezdů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Libavá - anketa | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

I dnes dopoledne budou obyvatelé vojenských újezdů Boletice, Hradiště a Libavá rozhodovat o své budoucí samostatnosti či přičlenění své obce k některé již stávající v anketě, kterou uspořádalo ministerstvo obrany.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, s novými hranicemi se počítá v roce 2015. Podle plánu se například vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji vyčleněním pěti obcí zmenší o čtvrtinu dosavadní rozlohy.

Podle přednosty újezdu Josefa Dřímala ale újezdní úřad bude fungovat i nadále, protože musí obhospodařovat v rámci výkonu státní správy zbývající území.

„Vedle újezdního úřadu bude stát nová radnice, vedení obce. Budou další jednání mezi obcí a armádou, co si která složka přebere, komu připadne jaká kanalizace, vodovod, budova nebo obchody. Služby a infrastruktura budou dalším cílem jednání,“ doplňuje Josef Dřímal.

Vše, co lidé v obcích užívají, totiž patří dosud státu a oni za užívání musejí platit pronájem.

Hlasování v anketě končí v 11 hodin dopoledne.

Alena Vykydalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme