Šabatová chce po vnitru informace o udělení státních občanství. Podle ministerstva na to nemá právo

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby vláda uložila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) povinnost zpřístupnit jí podklady k rozhodnutím o žádostech o udělení státního občanství. Zatím to Hamáček nedělá, a brání jí tím v práci, uvedla v dokumentu, který má kabinet projednat v pondělí. Vnitro již dříve uvedlo, že jde o informace zpravodajských služeb a policistů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Veřejná ochránkyně práv podle ministerstva nemá právo šetřit jejich činnost, údaje jsou navíc tajné. S tím Šabatová nesouhlasí.

„Veřejný ochránce práv je oprávněn a povinen posoudit jednání a rozhodnutí správních úřadů včetně ministerstva vnitra. Tuto povinnost nemůže splnit bez možnosti seznámit se s podklady pro vydání rozhodnutí,“ uvedla Šabatová v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Štěpánková končí. Úřad za ni hledá náhradu

Číst článek

Vnitro podle ní tím, že jí odmítá stanoviska policie a tajných služeb k žádostem o občanství předložit, porušuje zákon.

Ombudsmanka již dříve prohlásila, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce mají ze zákona přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí.

Tajné služby však následně uvedly, že by zpřístupněním údajů Šabatové mohly vážně ohrozit důležité zájmy, které sledují. Veřejná ochránkyně práv není podle nich zákonným příjemcem zpráv tajných služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme