ANO a lidovci budou hlasovat pro nulový nárůst platů poslanců, ČSSD pro tříprocentní

Strany vládní koalice nebudou při pátečním hlasování o platech poslanců, senátorů a prezidenta jednotné. Poslanci ČSSD podpoří nárůst mezd pro příští rok o necelá tři procenta. KDU-ČSL a hnutí ANO ale budou hlasovat jinak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Poslanecké sněmovny (archivní foto)

Jednací sál Poslanecké sněmovny (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidovci požadují nechat příští rok platy ústavních činitelů zmrazené a zároveň hledat systémové řešení. Pro stejný návrh budou nakonec hlasovat také poslanci hnutí ANO.

„Naše hlasování v rámci klubu bylo jednomyslné a všichni přítomní poslanci podpořili tento návrh,“ řekl po jednání klubu poslanců hnutí ANO jejich šéf Jaroslav Faltýnek.

Naopak poslanci ČSSD podpoří návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka, který počítá s tříprocentním nárůstem platů příští rok. Pro podporu tohoto návrhu chce šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Roman Sklenák získat ještě i poslance KDU-ČSL.

Zmrazení platů na rok Roman Sklenák odmítá. „V našem klubu jednoznačně převládá skepse k tomu, že bychom teď na jeden rok přijali nějaké provizorní opatření,“ vysvětlil.

O svých platech by měli poslanci hlasovat dopoledne. Pokud nepřijmou žádný návrh, vzrostou platy ústavních činitelů od ledna skokově skoro o čtvrtinu.

Vývoj platu poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme