ANO a lidovci budou hlasovat pro nulový nárůst platů poslanců, ČSSD pro tříprocentní

Strany vládní koalice nebudou při pátečním hlasování o platech poslanců, senátorů a prezidenta jednotné. Poslanci ČSSD podpoří nárůst mezd pro příští rok o necelá tři procenta. KDU-ČSL a hnutí ANO ale budou hlasovat jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Poslanecké sněmovny (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidovci požadují nechat příští rok platy ústavních činitelů zmrazené a zároveň hledat systémové řešení. Pro stejný návrh budou nakonec hlasovat také poslanci hnutí ANO.

„Naše hlasování v rámci klubu bylo jednomyslné a všichni přítomní poslanci podpořili tento návrh,“ řekl po jednání klubu poslanců hnutí ANO jejich šéf Jaroslav Faltýnek.

Naopak poslanci ČSSD podpoří návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka, který počítá s tříprocentním nárůstem platů příští rok. Pro podporu tohoto návrhu chce šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Roman Sklenák získat ještě i poslance KDU-ČSL.

Zmrazení platů na rok Roman Sklenák odmítá. „V našem klubu jednoznačně převládá skepse k tomu, že bychom teď na jeden rok přijali nějaké provizorní opatření,“ vysvětlil.

O svých platech by měli poslanci hlasovat dopoledne. Pokud nepřijmou žádný návrh, vzrostou platy ústavních činitelů od ledna skokově skoro o čtvrtinu.

Vývoj platu poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme