Skvělé, že máme svobodu slova, řekl Babiš na Národní třídě. Od některých přihlížejících sklidil kritiku

S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš u památníku 17. listopadu na Národní třídě

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš u památníku 17. listopadu na Národní třídě | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Babiš v pátek jako první z veřejně činných politiků přišel k pietnímu místu na Národní třídě spolu s ministry ze svého hnutí Martinem Stropnickým, Karlou Šlechtovou, Robertem Pelikánem, Danem Ťokem a primátorkou Adrianou Krnáčovou.

'Dělají všechno pro to, aby nevznikla sněmovna.' Pro Babiše jsou požadavky ostatních stran nesmyslné

Číst článek

Uvedl, že pokud dostane šanci sestavit vládu, udělá vše pro to, aby se jím zmiňované nálady ve společnosti zlepšily. Na dotazy novinářů, zda má již vládu pohromadě, uvedl, že není kam spěchat. O podpoře případné jeho vlády komunisty Babiš řekl, že komunisti jsou jediní, kdo přišli s nějakými konkrétními požadavky.

„Teď nám dali Piráti své teze, ostatní strany se s námi o programu nebaví,“ řekl. Novináři mu připomněli také jedno z hesel 17. listopadu, které znělo Konec vlády jedné strany. Babiš odmítl, že on by při sestavování vlády chtěl uplatnit podobný princip.

„Náš problém je, že máme poměrný systém, a ne většinový, to je problém celé Evropy. Pokud bychom měli většinový systém, nebyly by tu žádné takové debaty. To ale nelze srovnávat s totalitním systémem,“ řekl šéf hnutí ANO.

Rozdělená a polarizovaná společnost

Pieta, festival, demonstrace i vyznamenání bojovníků proti totalitě. Česko slaví 28 let od sametové revoluce

Číst článek

Při položení květin na místě, kde lidé na 17. listopad 1989 vzpomínají, uvedl, že lidé v revolučních dnech i poté později podle něj očekávali hlavně svobodu, že budou moci podnikat a cestovat.

„Většina věcí se naplnila. Je skvělé, že máme svobodu, svobodu slova, což je vidět všude kolem. Na druhé straně si myslím, že lidé čekali další věci a nečekali, že společnost bude tak rozdělená, tak polarizovaná, že v ní bude tolik nenávisti. To je dneska náš velký problém,“ řekl Babiš.

Společnost je podle něho rozdělená na příznivce a odpůrce prezidenta Miloše Zemana, příznivce jeho hnutí a na „takzvané demokratické strany, které to tady za 20 let nechaly rozkrást a vytunelovat“.

Muž připomínající odkaz Václava Havla čeká na začátku oslav dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu ráno na politiky, kteří budou přicházet k pamětní desce na Národní třídě v Praze klást květiny a zapalovat svíčky. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme