,Impulzem bylo uvalení vazby.‘ Hnutí ANO vyloučilo Švachulu a Liškutina, obviněné v kauze Brno-střed

Jiří Švachula a Petr Liškutin jsou ve vazbě kvůli obvinění z korupce na radnici městské části Brno-střed. Švachulu již předtím odvolali zastupitelé z funkce radního. Spravoval oblast investic a správy bytových domů. Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) považuje jejich exces za poškozování dobrého jména hnutí. Švachula se následně vzdal zastupitelského mandátu.

Brno (Aktualizováno: 21:58 14. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO)

Bývalý radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO) | Zdroj: Profimedia

Vedení hnutí o tom rozhodlo na čtvrtečním jednání ve Sněmovně. Novinářům to po jednání řekl jeden z místopředsedů hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál.

„Jsem velmi rád, že předsednictvo vyslalo jasný signál, že věci, které se odehrály v Brně, jsou pro nás nepřijatelné,“ uvedl Vokřál. Byl bych nerad, kdyby další takovéto excesy poškozovaly dobré jméno hnutí ANO. Samozřejmě je to selhání lidského faktoru a my budeme dělat všechno pro to, aby se taková situace neopakovala, dodal.

Švachula z kauzy Brno-střed jako radní končí. Zastupitelé ho odvolali z funkce

Číst článek

Vokřál označil situaci v Brně za ne úplně šťastnou. Impulzem, který nás vedl k tomuto poměrně razantnímu rozhodnutí, bylo uvalení vazby, řekl. Podle něj k vyloučení obou mužů z hnutí přispělo to, že policejní akce v Brně byla natolik rozsáhlá a důvody pro vzetí do vazby dostatečně silné. Vzetí do vazby hnutí ANO poškozuje, podotkl.

Roli prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka v tendru na mýtný systém probíralo předsednictvo podle Vokřála jen krátce. Pan Faltýnek víceméně zopakoval to, co dnes padlo na plénu v Poslanecké sněmovně. Musíme vyčkat, jak se celá situace bude vyvíjet dál, uvedl. Žádné stanovisko k Faltýnkově věci podle něho vedení nezaujalo.

Na vyloučení Švachuly a Liškutina se už dříve shodly brněnská a jihomoravská organizace ANO. Vyzvaly je také, aby složili mandáty v zastupitelstvu. Ze zákona by mužům mandát zanikl až v případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu.

Švachula byl radním Brna-střed, Liškutin vedoucím odboru investic a také místostarostou Brna-Ivanovic. Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu Švachulu v souvislosti s jeho stíháním odvolali z funkce radního, sám nejprve nerezignoval. Ve čtvrtek se mandátu zastupitele vzdal. Měl by ho nahradit Jan Pazdírek.

Policie zasahovala na radnici Brno-střed minulý týden, a to kvůli údajnému zmanipulování radničních zakázek. Celkem devět lidí obvinila z účasti na zločinecké organizované skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Ve vazbě skončilo pět stíhaných, hrozí jim 10,5 roku až 16 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme