Předvolební koalice hnutí ANO s ČSSD se nerýsuje. Babiš i Hamáček spojení odmítají

ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, určitě se s nimi tedy nebude spojovat. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na návrh prezidenta Miloše Zemana, aby vládní partneři ANO a ČSSD vytvořili předvolební koalici. Podle Babiše prezident pravděpodobně vychází z toho, že se proti ANO všichni spojují. Společnou koalici na twitteru odmítl i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš i Hamáček vznik koalice pro parlamentní volby odmítli | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Zeman mluvil o koalicích Pirátů s hnutím STAN a také ODS s lidovci a TOP 09 v rozhovoru pro čtvrteční Mf Dnes. „Ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do Parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09,“ řekl.

Doplnil, že by podle jeho názoru nebylo od věci, aby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO s ČSSD. Je to ale jejich rozhodnutí, do kterého by prezident neměl zasahovat, doplnil.

Babiš ale kandidaturu s ČSSD vyloučil. „Je to názor pana prezidenta, který možná vychází i z toho, že se všichni spojují proti hnutí ANO,“ uvedl. Zemanův výrok proto chápe, ale situaci vidí jinak. „My jsme vznikli jako protikorupční hnuti proti tradičním stranám, takže se s nimi spojovat určitě nebudeme,“ dodal.

Proti se staví i předseda sociální demokracie Jan Hamáček. „Daňový balíček a spolupráce s ODS ukázaly, že ANO je v podstatě pravicové hnutí. Společný blok si proto nedokážu představit. ČSSD usiluje o levicovou alianci, která bude ve volbách prosazovat kvalitní veřejné služby, silný efektivní stát a spravedlivé solidární daně,“ napsal Hamáček na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme