Finanční zprávy politických stran: největší přebytky má hnutí ANO, sociální demokraté loni prodělali

ANO hospodařilo v loňském roce s přebytkem zhruba 144,6 milionu korun, zisky měly v minulém roce i ODS, lidovci a Piráti nebo SPD. ČSSD, která se nedostala do sněmovny, hospodařila se ztrátou zhruba 36,5 milionu korun. Politické strany a hnutí musí zpracovávat výroční finanční zprávy, musí je předložit Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do 1. dubna. Ostatní politické subjekty zatím finanční zprávy nedodaly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády.

Vládní strany v loňském roce hospodařily s přebytkem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Piráti

Vládní Piráti hospodařili v minulém roce s přebytkem 20,5 milionu korun. Uvedli to ve výroční zprávě, kterou odevzdali Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. O rok dříve hospodařili Piráti se ztrátou 11,5 milionu korun. Loňské výnosy Piráti vyčíslili na 145,9 milionu korun.

Ze státního rozpočtu dostali Piráti 58,1 milionu korun na úhradu volebních nákladů, což odpovídá 100 korunám za každý hlas. Dalších 44,7 milionu korun obdrželi Piráti od státu v podobě příspěvku na činnost strany. Na členských příspěvcích Piráti vybrali přes 600 000 korun, dary činily téměř 17,6 milionu. Náklady Pirátů loni dosáhly na 125,3 milionu korun.

Výdaje na podzimní volby do Poslanecké sněmovny vyčíslila strana na 81,3 milionu korun stejně jako ve zprávě o financování volební kampaně odevzdané v lednu. Na mzdách Piráti vyplatili 5,9 milionu korun.

ODS

ODS loni hospodařila s přebytkem 45,3 milionu korun. Za mandáty, volby a na činnost získala v roce, kdy vstoupila v koalici Spolu a PirSTAN do Strakovy akademie, od státu 168 milionů Kč, dary činily 30 milionů korun. Předloni občanští demokraté loni hospodařili s přebytkem šest milionů korun. Celkové výnosy ODS loni podle zprávy dosáhly 253,6 milionu korun.

Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 280 miliard. Poslanci přidali miliardu resortu obrany

Číst článek

Ze státního rozpočtu ODS získala na příspěvcích, do kterých patří i příspěvky za volební hlasy, 168 milionů korun – to je po hnutí ANO (290 milionů korun) nejvíc z politických stran.

„Významnými zdroji byly také přijaté dary ve výši 30 milionů korun a členské příspěvky v hodnotě 6,3 milionu korun,“ informovala mluvčí ODS Adéla Valentová. Celkové náklady ODS dosáhly loni 208,2 milionu korun.

Na volby do Poslanecké sněmovny dali občanští demokraté 89,8 milionu korun, čímž téměř naplnili zákonem stanovený limit 90 milionů. Na mzdy vynaložila strana loni 43 milionů korun, na provozní náklady 75,5 milionu korun. Po zdanění tak dosáhla ODS kladného hospodářského výsledku 45,3 milionu Kč.

KDU-ČSL

Hospodaření KDU-ČSL skončilo loni, tedy v roce sněmovních voleb a vstupu lidovců do koaliční vlády, v zisku po zdanění 28,7 milionu korun. U Fio banky měli podle dokumentu lidovci dluh 33 milionů korun splatný k 1. lednu letošního roku. Předloni KDU-ČSL hospodařila se ztrátou bezmála devět milionů korun. V roce 2019 lidovci skončili se ziskem 7,87 milionu korun po zdanění, o rok dříve měli ztrátu 1,74 milionu.

Výnosy KDU-ČSL loni činily 125 milionů korun. Ze státního rozpočtu dostala strana příspěvek přes 81 milionů korun. Na členských příspěvcích vybrali lidovci tři miliony korun, z darů získali 13 milionů korun. Díky pronájmům, kam spadají zejména prostory v pražském paláci Charitas, kde KDU-ČSL sídlí, získala strana 20 milionů korun. Na činnost politického institutu pak strana dostala příspěvek 4,4 milionu korun.

Loňské náklady lidovci vyčíslili na 96,4 milionu korun. Celkem 22,5 milionu korun vložili do kampaně před volbami, do kterých šli spolu s ODS a TOP 09. Na mzdách vyplatili lidovci loni téměř 25 milionů korun.

Hnutí SPD

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) loni hospodařilo s přebytkem 10,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2021. V roce 2020 měla SPD záporné hospodaření, když ve výroční zprávě vykázala ztrátu 18,3 milionu korun. Loňské výnosy vyčíslilo hnutí vedené Tomiem Okamurou na 95,3 milionu korun.

Zdaleka nejvýznamnější součást příjmů pak tvoří příspěvek ze státního rozpočtu na činnost hnutí ve výši 89,6 milionu korun. Na členských příspěvcích SPD vybrala 384 000 korun a obdržela dary, dědictví a bezúplatná plnění ve výši 5,2 milionu korun. Náklady SPD dosáhly 84,6 milionu korun.

‚Ať žije Putin.‘ Okamurova SPD se distancovala od výroků svého člena oslavujícího ruskou invazi

Číst článek

Na kampaň ve volbách do sněmovny vydala SPD podle výroční zprávy 77,3 milionu korun. Hnutí nevykázalo žádné zaměstnance, v roce 2021 uzavíralo pouze dohody o provedení práce.

Hnutí ANO

Hnutí ANO hospodařilo v loňském roce s přebytkem zhruba 144,6 milionu korun. Kampaň do sněmovních voleb ho stála 87,6 milionu, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. V roce 2020 přebytek činil 26,9 milionu korun.

Celkové výnosy ANO, které po loňských volbách skončilo v opozici, v roce 2021 činily 293 milionů korun, o zhruba 130 milionů více než o rok dříve. Ze státního rozpočtu dostalo hnutí 145,8 milionu na úhradu volebních nákladů, dalších 131,3 milionu korun obdrželo od státu v podobě příspěvku na činnost strany.

Na činnost politického institutu přispěl stát 13,1 milionu korun. Na členských příspěvcích hnutí bývalého premiéra Andreje Babiše vybralo téměř 2,8 milionu, dary činily přes 13 milionů Kč.

Náklady za rok 2021 ANO vyčíslilo na 148,5 milionu korun. Kampaň do sněmovních voleb hnutí stála 87,6 milionu, mzdové výdaje činily téměř 18 milionů korun.

ČSSD

Sociální demokracie v loňském roce, kdy se jako vládní strana nedostala do sněmovny, hospodařila se ztrátou zhruba 36,5 milionu korun. Ztrátu 30,8 milionu korun evidovala ČSSD i v roce 2020. ČSSD měla loni výnosy 94,8 milionu korun.

Soud řeší žalobu exministra Hamáčka na Seznam Zprávy kvůli Vrběticím, pokračovat bude v dubnu

Číst článek

Ze státního rozpočtu dostala 25 milionů korun díky příspěvku na úhradu volebních nákladů a 32,6 milionu korun prostřednictvím příspěvku na činnost. Na členských příspěvcích vybrala 7,5 milionu a díky darům dalších bezmála pět milionů. Významným příjmem byly také nájmy za bezmála 23 milionů korun.

Náklady ČSSD dosáhly podle výroční zprávy loni na 131,3 milionu korun. Výdaje na kampaň před volbami do sněmovny byly podle výroční zprávy 52,7 milionu korun. V nedávno zveřejněné zprávě o financování volební kampaň uváděla částku 54,4 milionu korun. Mzdové výdaje ČSSD loni činily 28,2 milionu korun.

Ostatní politické subjekty zatím finanční zprávy nedodaly. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme