Spolupráce ANO a KSČM funguje podle jejich zástupců dobře. Rozpor je jen v ochraně vody a rozpočtu

Komunisté i představitelé hnutí ANO jsou spokojeni se vzájemnou spoluprací. Zástupci obou stran to uvedli po úterní schůzce na Úřadu vlády. Hodnotili hlavně naplňování sedmibodové toleranční dohody, na základě které KSČM nepřímo podporuje vládní kabinet hnutí ANO a ČSSD. Jedním z mála sporných bodů je komunistický návrh na ústavní ochranu vody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Komunistům vadí, že vláda k návrhu na ústavní ochranu vody na začátku července dala negativní stanovisko. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa by poslanci hnutí ANO měli návrh ve sněmovně v prvním čtení podpořit, aby se o něm mohlo podrobně diskutovat ve sněmovních výborech.

Vláda bez ČSSD? Podle Filipa by nemusela žádat o důvěru, Piráti chtějí schůzku se Zemanem

Číst článek

„To byl nejkontroverznější bod našeho jednání, když jsme navrhli, aby hnutí ANO podpořilo projití našeho ústavního zákona prvním čtením, takže by bylo dobré, aby se o těch jednotlivých návrzích komunikovalo ve Stálé komisi pro Ústavu, v Poslanecké sněmovně, případně v ústavně právním výboru,“ citoval Radiožurnál Vojtěcha Filipa.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by poslanci hnutí mohli zákon v prvním čtení podpořit. Klub o tom ale ještě bude jednat.

Zástupci hnutí ANO a KSČM si vzájemnou spolupráci naopak pochvalují v podstatě skoro ve všem ostatním. Kromě zvyšování mezd a důchodů komunisté kladně hodnotí také podporu zdanění církevních restitucí.

Filip čeká výměnu ministra kultury po setkání Zemana se Šmardou, je to podle něj přijatelná doba

Číst článek

Podle Faltýnka má vzájemná spolupráce smysl. „V podstatě za půl roku nedošlo k nějakému zásadnímu rozporu. A pokud nějaký malý rozpor byl, tak jsem hledal podporu i v jiných poslaneckých klubech, protože smlouva o toleranci naší menšinové vlády s KSČM není automaticky o tom, že všechny vládní návrhy jsou podporovány ze strany KSČM,“ doplnil Faltýnek. Komunisté si před rokem stanovili celkem sedm podmínek, za kterých budou vládu tolerovat.

Komunisté vládu v poslední době kritizovali za plánovaný deficit státního rozpočtu. O tom se ale podle Filipa na úterní schůzce zástupci hnutí ANO a komunistů nebavili. Nicméně rozpor podle něj trvá.

Vláda chce schodek ve výši 40 miliard korun, zatímco komunisté trvají na schodku o deset miliard nižším. V druhé polovině srpna mají o tomto rozporu jednat ekonomická expertka KSČM Miroslava Vostrá s ministryní financí za hnutí ANO Alenou Schillerovou.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme