Poslanci ANO a KSČM zablokovali projednávání novely o střetu zájmů, odmítli program schůze

Poslanci hnutí ANO a KSČM odmítli podpořit program středeční mimořádné schůze k novele zákona o střetu zájmů, kterou iniciovali opoziční poslanci. Jednat měli mimo jiné o pirátském návrhu, který by zpřesnil zákaz politikům vlastnit média nebo čerpat dotace. Podle Pirátů šlo o jednu z posledních možností, kdy sněmovna mohla novelu v tomto volebním období projednat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:42 9. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna nebude ve středu jednat o novelu o střetu zájmů. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci program mimořádné schůze, která byla naplánována na celé dopoledne, neschválili. Ruku pro něj nezvedli poslanci hnutí ANO a KSČM. Na hlasování se také nedostavila většina lidovců, TOP 09 a část ODS. Přítomní opoziční poslanci společně s několika zástupci ČSSD tak neměli dost hlasů.

Česko dostalo další dopis k Babišovu střetu zájmů. Čeká na překlad, pak bude mít dva měsíce na reakci

Číst článek

Zástupce ANO a komunistů kvůli tomu následně zkritizoval předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Podle něho tím chtějí jen chránit premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Myslím, že toto je zásadní otázka a měli bychom se zamyslet nad tím, jestli toto hlasování skutečně slouží všem občanům této země, nebo jestli to slouží jen jednomu člověku v tomto sále,“ popsal Michálek.

Poslanec je autorem pozměňovacího návrhu, podle kterého by v budoucnu nestačilo, že politik vloží své firmy do svěřenského fondu, jak to udělal Babiš s koncernem Agrofert. Návrh ve sněmovně podpořil i ústavně právní výbor.

‚Za hranou ústavnosti‘

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že mimořádných schůzí je v poslední době ve sněmovně obrovské množství. Zároveň připustil, že důvodem odmítnutí schůze byl právě i nesouhlas s Michálkovým návrhem.

„Po analýze a diskusi se ukazuje, že je to vyloučení podnikatelů z politického života. Podle mě je to za hranou nějaké ústavnosti, celé je to směřováno politicky na osobu premiéra. Vždycky, když se dělá zákon kvůli jednomu člověku, tak se to nedomyslí,“ řekl.

Není jasné, zda ještě ve sněmovně na projednávání zákona dojde. Během středečního dopoledne mají poslanci volno. Ve 12 hodin začíná další mimořádná schůze, tentokrát k tématu možného zpřísnění trestů za sexuální násilí.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme