ANO má výhrady k plánům na změny u policie. Pelikán prý zvažuje i rezignaci

Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohadovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci. Podle šéfa ANO Babiše nebyl na dnešním jednání předsedů koaličních stran nebyl požadavek hnutí na stažení plánu vyslyšen. Ministr spravedlnosti Pelikán (ANO) by prý, pokud by plán prošel, uvažoval i o rezignaci. Ministr vnitra Chovanec (ČSSD) mluví o politizaci tématu, výhrady však zaznívají i od nejvyššího státního zástupce či od šéfa ÚOOZ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

„Reorganizace může vést ke ztížení, neřkuli k zastavení vyšetřování závažných kauz korupce a hospodářské kriminality,“ řekl ministtr Robert Pelikán novinářům a dodal, že z toho mají obavy i státní zástupci.

Pelikán upozornil, že se mu dnes nedostalo vysvětlení například toho, proč se změna má odehrát náhle k 1. červenci.

„Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za to, že je skutečně nezávislý a vyšetřuje ty věci bez ohledu na to, kam se hnou,“ uvedl Pelikán.

„Jsem pořád přesvědčen, že reorganizace v téhle podobě neprojde, pokud by to nastalo, pak opravdu budu zvažovat, co dál, protože já bych pak obtížně dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj,“ dodal.

Policie chce bojovat s organizovaným zločinem z jednoho místa, chystá centrálu

Číst článek

Policejní prezident Tomáš Tuhý dnes oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení.

Plány na reorganizaci se už dříve staly terčem kritiky například ze strany žalobců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo protikorupčních iniciativ, podle nich by to mohlo například ovlivnit vyšetřování složitých kauz a vyřadit ze hry šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

„Myslíme si, že tento krok skutečně vyvolává znepokojení u vícero bezpečnostních složek a stejně u bezpečnostního výboru, kde dneska bylo jednání,“ uvedl k plánované reorganizaci policie šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Jak by mělo koaliční jednání dál vypadat, Babiš novinářům neřekl. Premiér Sobotka dnešní jednání vlády opustil před jeho skončením kvůli schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl bez bližších podrobností, že šéfové stran dnes dostali o slučování informaci.

„Vyslechli jsme si pouze zdůvodnění policejního prezidenta a doplnění ministra vnitra s tím, že jsem si se zájmem vyslechl věci, které tam říkal ministr spravedlnosti a ministr financí,“ uvedl vicepremiér. S úsudkem chce počkat, jde podle něj o velmi citlivou věc.

Chovanec: Policie není firma

Výhrady hnutí ANO odmítl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle něj jde o politizaci tématu. „Jde o účelový nátlak, o jehož pravých důvodech nechci raději spekulovat,“ uvedl ministr v tiskovém prohlášení.

Podle něj je reorganizace připravená profesionálně a její jediný dopad by měly být lepší výsledky v boji se zločinem.

„Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet. Příprava vlastní reorganizace je pak v souladu se zákonem v odborné kompetenci policejního prezidia a schvaluje ji pouze ministr vnitra. Policie ČR není obchodní firma a nelze se k ní takto chovat,“ doplnil Chovanec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme