ANO napadlo změny ve stavebním spoření u Ústavního soudu. Kritizují retroaktivitu ustanovení

Opoziční hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Ustanovení jsou platná od začátku letošního roku. Straně vadí mimo jiné retroaktivní ustanovení u spoření, kdy se snížení příspěvku dotýká i smluv uzavřených před lednem 2024, uvedlo ANO.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:56 25. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Ústavního soudu

ANO napadlo změny ve stavebním spoření u Ústavního soudu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do podatelny Ústavního soudu ve čtvrtek přinesl návrh na zrušení části předlohy právní zástupce hnutí David Rašovský.

Vládní důchodová reforma nic neušetří, většina lidí nad 65 let nemůže pracovat, říká Maláčová

Číst článek

Vláda podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové svévolně a v rozporu se všemi trendy v ochraně spotřebitele změnila za pochodu podmínky třem milionům občanů. „Razantní snížení podpory se nevztahuje jen na nové, ale také na stávající smlouvy, což je podle našeho názoru v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva, narušuje to legitimní očekávání a právní jistotu spotřebitelů,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci.

Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) upřesnil, že se to týká smluv v rámci šest let trvající vázací doby. Kritizoval, že pokud by spotřebitel byl nespokojen se změnou a chtěl by odejít předčasně, takovou možnost mít nebude. „Učiní-li totiž tak, přijde o státní příspěvky zpětně, které už mu byly připsány,“ poznamenal.

Předchozí návrhy

Od letoška se snížila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z 2000 na 1000 korun ročně. Změna se dotkla nových i existujících smluv. Podle ANO se dosavadní klienti zároveň nemohou přes změnu podmínek vyvázat bez sankcí.

Velký přehled změn 2024: rodičovský příspěvek, eDoklady i řízení od 17 let

Číst článek

Hnutí podalo k Ústavnímu soudu v tomto volebním období několik návrhů na zrušení vládou prosazených legislativních předloh. V lednu neuspělo, když u Ústavního soudu obstála zkrácená valorizace penzí. Na soud se ANO obrátilo i v případě přísnějších podmínek pro předčasné důchody nebo zpřísněného zákona o střetu zájmů.

Schillerová dříve uvedla, že se hnutí asi na Ústavní soud obrátí i kvůli pravidlům zvýšení rodičovského příspěvku. Ve čtvrtek ale uvedla, že tuto ambici už ANO nemá s ohledem na judikaturu Ústavního soudu. Jednou ze základních podmínek pro podání u soudu je, že poslanci nehlasovali pro předlohu, kterou poté chtějí napadnout.

ANO ale pro navýšení příspěvku o 50 000 korun na 350 000 korun hlasovalo, ač výsledek nepovažuje za spravedlivý. Za diskriminační mimo jiné považuje, že se růst týká pouze rodičů dětí, které se narodily od počátku letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme