ANO ‚hází do důchodové reformy vidle‘, nesejde se s vládou a prezidentem. ‚Odmítáme dělat stafáž,‘ sdělilo

Opoziční hnutí ANO podle prezidentské kanceláře zrušilo účast na plánovaném pondělním jednání o důchodové reformě. Kancelář prezidenta republiky (KPR) to oznámila v páteční tiskové zprávě. Další jednání v současném formátu, tedy se zástupci ANO a koalice, považuje nyní prezident Petr Pavel za bezpředmětné, nicméně plánovanou schůzku a návazná jednání i při absenci opozičního subjektu zachová.

Praha (Aktualizováno: 13:16 19. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO (ilustrační foto)

Opoziční hnutí ANO podle prezidentské kanceláře zrušilo účast na plánovaném pondělním jednání o důchodové reformě (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pavel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a s trojicí zástupců ANO o penzijní reformě poprvé jednal 28. března. Oznámil poté, že se všechny strany shodly, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Opoziční hnutí následně shodu popíralo.

V pondělí měli politici hovořit například o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si podle Pavla měly vzájemně dodat podklady. Hrad v pátek uvedl, že materiály zúčastněné strany dodaly v termínu s výjimkou právě hnutí ANO.

Jurečka: Společnost stárne rychleji, než se čekalo. Odsouvání důchodového věku je nutné

Číst článek

Pavel vyjádřil zklamání z rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání. Prezident podle Hradu vnímá téma jako celospolečensky důležité a dlouhodobé, proto se snažil vytvořit prostor pro politickou diskusi vlády a opozice.

Pondělní termín jednání i jeho obsah byl na minulé schůzce podle kanceláře prezidenta odsouhlasen všemi, zrušení dopisem ve čtvrtek odpoledne považuje Pavel za nekonstruktivní.

„Další rozhovory v současném formátu považuje prezident po veřejných výstupech představitelů hnutí ANO k tématu a po zaslání dopisu za bezpředmětné a pozici ANO k tématu důchodů za dostatečně zřejmou,“ uvedl Hrad. „Prezident republiky se bude však důležitému tématu věnovat i nadále a plánovanou schůzku a návazná jednání zachová,“ dodal.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci řekl, že je připraven dát návrh k projednání vládě 30. dubna. Uvedl, že by od hnutí ANO očekával odpovědnost místo politikaření a politického marketingu. Je ale ochoten dál jednat.

Dnes pracují Husákovy děti a důchodový systém je v minusu, to ukazuje na problémy, míní ekonom

Číst článek

Jurečka podotkl, že politici ANO schůzku nejprve potvrdili. Poukázal na nedělní vyjádření šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové v pořadu Otázky Václava Moravce. „Musím říct, že mě přístup ANO k tak důležitému tématu mrzí. Je to tak klíčové téma. Očekával bych, že zvítězí odpovědnost nad laciným politikařením, politickým marketingem a naháněním hlasů,“ uvedl Jurečka.

Zdůraznil, že reforma je potřebná, aby se nemusely v budoucnu „dramaticky snižovat důchody nebo dramaticky zvyšovat daně“. Podle ministra hnutí ANO „hází do reformy vidle“.

Jurečka dřív přislíbil, že do pondělního jednání na Hradě vláda o reformních změnách penzí jednat nebude. V pátek uvedl, že „trpělivě čekal“, teď je ale připraven kabinetu návrh předložit k projednání 30. dubna. Zmínil, že je ale také připraven dál jednat o úpravách a nastavení parametrů do takzvaného druhého čtení zákona ve Sněmovně.

‚Odmítáme dělat stafáž‘

Hnutí ANO zdůvodnilo zrušení účasti na pondělním jednání o důchodové reformě na Hradě tím, že premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) opakovaně deklarovali, že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí. Na síti X to v pátek uvedla stínová vláda ANO.

„Jednání u prezidenta by za těchto okolností bylo zbytečné. Odmítáme dělat stafáž,“ uvedlo ANO. Pavel podle hnutí obdržel v dopise argumenty a zároveň mu ANO naznačilo, jakým způsobem by udržitelnost důchodového systému řešilo.

Ekonom: Pro nastartování důchodového systému je nutné získat důvěru populace. To se zatím nedaří

Číst článek

„Znova opakujeme, že odmítáme zvýšení hranice věku odchodu do důchodu a zároveň odmítáme změny ve valorizačním mechanismu v neprospěch seniorů a jsme i zásadně proti tomu, aby vláda přikročila k omezování výchovného,“ uvedlo v pátek hnutí.

Česká republika v těchto letech podle ANO na důchody vydává zhruba osm procent hrubého domácího produktu, což ji řadí mírně nad průměr zemí OECD. Například Rakousko, Francie či Itálie podle hnutí vydávají více.

Podle ANO je správnou cestou penzijní reformy hledání nových zdrojů a snižování podílu šedé ekonomiky, dále důsledný výběr daní, snižování provozních výdajů ministerstev, Úřadu vlády a dalších státních institucí, ale také podpora dlouhodobého hospodářského růstu a porodnosti prostřednictvím prorodinné politiky nebo nový zdroj přímého financování důchodů s garancí státu, takzvaný investiční pilíř.

„Hnutí ANO odmítá předávat své know-how současné vládě v situaci, kdy o to premiér a ani jiní členové vlády nestojí,“ dodala stínová vláda ANO. Svoji verzi penzijní reformy chce představit jako součást volebního programu do sněmovních voleb v příštím roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme