‚Podpis konsolidačního balíčku je špatně pro Česko.‘ ANO žádá prezidenta o veto, mluví o Ústavním soudu

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v úterý požádala prezidenta Petra Pavla, aby zvážil svůj podpis pod vládním konsolidačním balíčkem. ANO trvá na tom, že plán poškodí českou ekonomiku. Pokud ho Pavel nevetuje, hnutí se téměř jistě obrátí na Ústavní soud, řekla Schillerová po jednání zástupců stínové vlády hnutí ANO s Pavlem na Pražském hradě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Juchelka, Alena Schillerová a Karel Havlíček ze stínové vlády ANO na Hradě

Aleš Juchelka, Alena Schillerová a Karel Havlíček ze stínové vlády ANO na Hradě | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun, schválil 8. listopadu Senát. Pokud by Pavel chtěl balíček vetovat, má na to lhůtu 15 dní.

„Požádala jsem prezidenta, aby zvážil svůj podpis pod tímto balíčkem, je to špatně pro českou ekonomiku, občany i průmysl,“ řekla bývalá ministryně financí Schillerová.

Konsolidační balíček je kompromis. Když na něm každému něco vadí, je to dobře, míní Vystrčil

Číst článek

K vetování balíčku vyzvala dříve Pavla opoziční SPD. Pavel na dopis SPD reagoval slovy, že vnímá výhrady k balíčku, ale i důvody, které vedly vládu k tomu, aby ho připravila.

Veto žádal před dvěma týdny při schůzce s Pavlem i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Pavel by tak podle něj vyslal signál, že vnímá vážnost situace ve společnosti. Pavel podle Schillerové dnes návrh ANO vyslechl, své rozhodnutí ale nesdělil.

Pokud se Pavel nerozhodne předpis vetovat, ANO se téměř jistě obrátí na Ústavní soud, uvedla Schillerová. Kritizovala v té souvislosti pevně zařazený termín hlasování Sněmovny ve chvíli, kdy se ještě chtěly k balíčku vyjádřit desítky poslanců, ale i zpětnou účinnost některých ustanovení. Protiústavní je podle ní i zmrazení platů soudců.

„Debatujeme o tom s ústavními experty. Je téměř jisté, že bychom se na Ústavní soud obrátili,“ uvedla.

Vlastní návrhy

Lídři stínové vlády ANO představili Pavlovi také své způsoby řešení konsolidace veřejných financí či připomínky k vládnímu plánu na úpravy důchodů. To, že se schůzka na Hradě týkala i návrhů na změny důchodového systému, potvrdil první místopředseda ANO Karel Havlíček.

Na první dobrou opět vidím šetření na starobních důchodech, říká k Jurečkově reformě Juchelka

Číst článek

Změny penzí představené ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) počítají se zvyšováním důchodového věku nad 65 let podle doby dožití, výpočet nových důchodů by se měl postupně snížit.

ANO návrhu vytýká, že růst doby dožití neznamená dožití ve zdraví. Hnutí vadí i chybějící výčet náročných profesí, kterých by se nemělo zvyšování důchodového věku týkat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme