ANO startuje kampaň, chce zrušit superhrubou mzdu a zavést slevy na pojistném

Hnutí ANO nechce za současných podmínek a situace v eurozóně přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy. ANO to uvádí ve svém volebním programu s heslem Teď, nebo nikdy, který novinářům představil předseda hnutí Andrej Babiš. Ostrou předvolební kampaň spustilo v neděli i hnutí STAN.

Praha (Aktualizováno: 17:19 3. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce strana zavést dvě nové sazby, které podle ní pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

Taháky i přehmaty kampaní. S čím jdou strany a hnutí do předvolebního boje?

Číst článek

ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.

Daňový dopad návrhů ve volebním programu představuje podle Babiše 46 miliard korun. "Jsme přesvědčeni o tom, že to ustojíme," ujistil. Hnutí ve svém programu uvádí, že bude usilovat o vyrovnaný rozpočet. "Zároveň říkáme, že pokud budou na stole efektivní investice, tak samozřejmě vyrovnaný rozpočet není mantra," dodal.

V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronickou komunikací na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu.

ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. "Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování," popsal.

Starostové odstartovali kampaň na vinici

Starostové a nezávislí ostrou kampaň zahájili ve Valticích na Břeclavsku. Vstupují do ní s rozpočtem víc než 40 milionů korun. Kromě klasických marketingových prostředků sází Starostové a nezávislí taky na aktivitu stovek svých komunálních politiků a individuální kampaň, říká předseda hnutí Petr Gazdík.

Ve sněmovních volbách může kandidovat všech 31 přihlášených stran, nejvíc v historii Česka

Číst článek

„Chceme vrátit stát občanům, chceme, aby stát občany co nejméně omezoval, aby bylo co nejméně byrokratických omezení. Snažili jsme se již v tom posledním období, aby Sněmovna schvalovala co nejméně zákonů a co nejlepších zákonů. Chceme rušit agendy, chceme, aby v této zemi byli občané svobodnější bez zbytečného obtěžování státu,“ vysvětlil Gazdík.

Během zahajování hrála cimbálová hudba přímo ve vinicích. Právě hrozen vína je podle předsedy hnutí Petra Gazdíka symbolem kampaně. „Víno dává to nejlepší země pod tlakem, my se snažíme vydat ze sebe to nejlepší pro úspěch ve volbách i pro naši zemi," dodal předseda hnutí.

Ostrou fázi kampaně zahajují i další strany. Nedávno ji v Brně odstartovali třeba sociální demokraté. Hlavními tématy jsou pro ně platy a doprava. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka se Česko dostalo do pasti nízkých mezd. Brno si pro začátek své kampaně vybrali i opoziční občanští demokraté. Až po prázdninách chtějí ostrou fázi odstartovat například komunisté, lidovci a TOP 09.

Lenka Jansová, Adéla Davidová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme