Slova o ‚zloději zlodějském‘ nepatří před soud. Spor Babiše a Kalouska má řešit imunitní výbor

Soudy nebudou řešit spor poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně výroků ve sněmovně. Odvolací senát středočeského krajského soudu potvrdil, že věc spadá pod sněmovní mandátový a imunitní výbor. Vyplývá to z justiční databáze. Babiš Kalouska před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD označil za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolání Kalouska a Babiše řešil Krajský soud v Praze koncem minulého týdne (ilustrační snímek) | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Řízení o Kalouskově žalobě na ochranu osobnosti zastavil už v lednu Okresní soud Praha-západ. Odvolání Kalouska a Babiše řešil Krajský soud v Praze koncem minulého týdne.

„Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ uvádí u příslušné spisové značky databáze Infosoud.

Skandální, vadí obhájcům z kauzy Čapí hnízdo informace novinářů. Inspekce k prošetření nevidí důvod

Číst článek

Kalousek v lednu označil rozhodnutí za absurdní. Na soud se obrátil právě proto, že nechtěl, aby se sporem zabýval výbor. Dříve to vysvětloval tak, že nechce věc politizovat.

Ostrá slova

Babiš se v červenci 2018 na plénu sněmovny do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády. Kalousek následně požádal Babiše o omluvu, premiér to ale opakovaně odmítl.

Předseda hnutí ANO rovněž prohlásil, že Kalousek „zabil lidi přes padáky“. Ten následně požádal Babiše o omluvu, premiér to ale opakovaně odmítl.

Mandátový a imunitní výbor sněmovny mimo jiné vede disciplinární řízení proti poslancům. Jeho jednání jsou, na rozdíl od jednání soudů, vždy neveřejná. Výboru v současné době předsedá Stanislav Grospič (KSČM). Z 19 členů jich osm reprezentuje hnutí ANO. TOP 09 má ve výboru jediného zástupce, a to právě Kalouska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme