ANO v průzkumech dál vede, druzí jsou komunisté. ČSSD spadla na 12 procent

Sněmovní volby by v červnu podle CVVM vyhrálo hnutí ANO, které podle volebního modelu získalo 34 %, druhá by byla KSČM s 14,5 %. Podpora ČSSD klesla o dva procentní body.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model CVVM z 26. června 2017 | Foto: ČRo | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

Podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) spadla ČSSD s 12 procenty na třetí místo před ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Před branami sněmovny by zůstala SPD, Piráti i Zelení. Průzkum nezohlednil volební koalici KDU-ČSL a Starostů, ty by podle průzkumu volilo jedno procento lidí.

Podpora ČSSD klesla od květnového průzkumu o dva procentní body, naopak komunisté o tři a půl procentního bodu posílili. Hnutí ANO mělo v květnu 33 procent, podle červnového průzkumu má o jeden procentní bod víc. K volbám by podle CVVM šlo 60 procent dotázaných.

Politolog: Zaorálek se chce ukázat jako politik změny, snaha distancovat se od Sobotky je ale zbytečná

Číst článek

CVVM vychází ze stranických preferencí (ty vypovídají o sympatiích k politickým stranám v souboru všech občanů s volebním oprávněním, tedy i těch, kteří k volbám nepůjdou nebo nevědí, koho by volili).

Zveřejněný volební model ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu – v zásadě jde tedy o preference bez nerozhodnutých a nevoličů.

Do průzkumu se zapojilo 942 respondentů a dotazování probíhalo od 5. do 18. června. Končilo tedy v době, kdy Bohuslav Sobotka rezignoval na funkci předsedy ČSSD a novým volebním lídrem se stal současný ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

CVVM spadá pod Sociologický ústav Akademie věd ČR.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme