Anonymní alkoholici se scházejí již 75 let

„Jmenuju se Bill, a jsem alkoholik,“ tak se prý na první schůzce Anonymních alkoholiků před 75 lety představil jeden ze zakladatelů hnutí, Američan William Wilson. Dnes mají Anonymní alkoholici asi dva miliony členů a působí zhruba ve sto padesáti zemích, včetně České republiky. Hnutí vychází z předpokladu, že schopnost zůstat střízlivý se zvyšuje s množstvím pomoci, kterou člověk poskytne druhým.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu.

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Anonymní alkoholici mají jediný cíl a to pomoci vlastním členům. Jiné ambice tato organizace nemá. Zcela objektivně vzato, existují vědecky podložená data o tom, že tento jejich cíl naplňují. Lidé, kteří docházejí na ta setkání, mají mnohem větší naději na úspěšnou abstinenci,“ říká Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí v Psychiatrické léčebně v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O organizaci Anonymních alkoholiků mluvil na Rádiu Česko Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí v Psychiatrické léčebně v Praze.

„Anonymní alkoholici posunuli vývoj medicíny a psychoterapie vpřed. V době, kdy organizace vznikla, žádné terapie neexistovaly. Neexistovaly ani žádné pacientské organizace. Anonymní alkoholici tedy také spustili demokratizaci medicíny,“ pokračuje Nešpor a dodává:

„Pro řadu lidí je nicméně lepší kombinovat sezení u Anonymních alkoholiků s lékařskou péčí. Jestliže má někdo těžký odvykací stav, potřebuje lékaře. To si Anonymní alkoholici uvědomují a takové lidi k lékařům směřují.“

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme