Antibiotický den chce varovat před snížením účinnosti léků

Letošní Evropský antibiotický den má dvě priority: informovat laickou veřejnost o problému rizika ztráty účinnosti antibiotik a oslovení praktických lékařů, kteří léky předepisují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antibiotika už dávno nejsou zázračným všelékem

Antibiotika už dávno nejsou zázračným všelékem | Foto: Fotobanka stock.xchng

Antibiotika jsou léky, které mají svou nezastupitelnou roli při léčbě bakteriálních nemocí.

Jenže v poslední době roste počet infekcí způsobených bakteriemi, které jsou k některým antibiotikům rezistentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview Radiožurnálu na téma Evropský antibiotický den. Jan Pokorný mluví s Vlastimilem Jindrákem, primářem Oddělení klinické mikrobiologie a antibiotická stanice Nemocnice Na Homolce

Důvodem je fakt, že se antibiotika leckdy předepisují nevhodně.

Tlak pacientů

Česká republika v tomto ohledu spadá do evropského průměru, jak ve vysílání radiožurnálu uvedl Vlastimil Jindrák, primář Oddělení klinické mikrobiologie a antibiotická stanice Nemocnice Na Homolce.

"Můžeme mluvit až o desítkách procent nevhodně předepsaných antibiotik, takže prostor pro zlepšení preskripce a pro snížení rizika vzniku odolnosti bakterií k antibiotikům je velký," uvedl Jindrák a vysvětlil:

"V mnoha zemích pacienti antibiotika přímo vyžadují po svých lékařích a ti jsou pak pod určitým tlakem. Pacient bývá nespokojen, když odchází bez předepsaného antibiotika."

Proč lékaři předepisují?

Důvody nadbytečného předepisování antibiotik se zabývají experti v celé Evropě i po světě. Roli podle Jindráka hrají i faktory, které stojí mimo medicínu.

"Určitá kulturně-sociální tradice dané komunity. Určitá míra alibismu nebo obav z komplikací," upřesnil primář Oddělení klinické mikrobiologie a antibiotická stanice Nemocnice Na Homolce.

"Je nutné si uvědomit, že když praktický lékař před sebou vidí pacienta s horečkami, nemá úplně snadnou úlohu, stav pacienta se může během krátké doby vyvíjet," vysvětlil.

Na viry nezaberou

S tím souvisí druhý cíl letošního Evropského antibiotického dne - oslovení zejména praktických lékařů, kteří léky předepisují.

"Musí se zavést postupy, které se vznešeně nazývají podpora racionální preskripce antibiotik, která pomůže praktickým lékařům předepisovat správně," doplnil Vlastimil Jindrák.

V současné době narůstá výskyt běžných respiračních onemocnění, včetně chřipky. To jsou onemocnění, která antibiotiky ovlivnit nelze. Antibiotika působí na nemoci způsobené bakteriemi, nikoli viry.

"Takže aktuální apel je, aby pacienti neočekávali antibiotika, protože ta nemohou přinést žádnou úlevu, naopak zvýšená spotřeba může vyvolávat problémy včetně zvýšené odolnosti bakterií," uzavřel primář Nemocnice Na Homolce.

Jan Pokorný, Kateřina Křenová, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme