Anticenu Big Brother získalo ministerstvo zdravotnictví. Za sběr krevních vzorků

Za sběr krevních vzorků novorozenců si české ministerstvo zdravotnictví vysloužilo anticenu Velkého bratra. Big Brother Awards za údajné narušování soukromí vyhlásila porota neziskové organizace Iuridicum Remedium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví České republiky | Foto: Filip Jandourek

Podle poroty jsou ve čtyřech českých nemocnicích uchovávány více než tři miliony krevních vzorků získaných při takzvaném novorozeneckém screeningu. Nejstarší vzorky jsou údajně z poloviny 80. let a je prý možné je zneužít ke zkoumání DNA.

Mezinárodním slídilem se za plošné a celosvětové sledování elektronických komunikací stala americká zpravodajská služba NSA. Úředního slídila získalo vojenské zpravodajství za svoji roli v kauze Nagyová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vobořil ze družení Iuridicum Remedium v pořadu Stalo se dnes

Jako nebezpečnou novou technologii porota označila bezkontaktní platební karty. Chybí jim prý zabezpečení a je tak možné zjistit údaje o držiteli karty.

Vedle anticen se udělovalo také pozitivní ocenění tomu, kdo se nejvíc zasadil o ochranu privátního prostoru nebo účinně upozornil na jeho narušitele. Letos ho získalo sdružení Czmix.

„Za svůj projekt, který umožňuje sdílet informace o různých kybernetických atacích, tyto informace vyhodnocovat a tak vlastně bránit domácí počítačové sítě,“ upřesnil Jan Vobořil ze družení Iuridicum Remedium.

V desetičlenné porotě sedí odborníci na nové technologie, právníci a obránci lidských práv. Nominace zasílá veřejnost.

Big Brother Awards | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme