Anticenu Zavřeno získal Zlínský kraj za tajení výše mezd úředníků

Anticenu Zavřeno získal v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí přístup státní správy a samosprávy, Krajský úřad Zlínského kraje. Porotě nejvíc vadilo utajování výše odměn úředníků. Negativně hodnoceny byly i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Úřad pro ochranu osobních údajů, Kancelář prezidenta republiky a vedení Prahy 13. Kladné ocenění Otevřeno získali zlínský soudce Milan Polehla, města Klášterec nad Ohří, Úvaly a Litomyšl. Veřejnost ocenila i Českou obchodní inspekci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Zlínského kraje | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Návrhy na kandidáty mohli lidé zasílat během uplynulého roku, organizátoři je pak ověřili a nechali o nich hlasovat veřejnost i odbornou porotu.

„Nominace podává veřejnost. My jako organizátoři důkladně prověřujeme faktickou skutečnost, doklady, svědectví,“ vysvětluje Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí s tím, že jde i o doložitelnost, aby organizátoři ustáli i případnou žalobu za pomlouvání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích soutěže Otevřeno/Zavřeno mluvil jeden z organizátorů, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek

Z původních 139 nominací jich tedy bylo uznáno a předloženo třináctičlenné odborné porotě 80. V porotě letos zasedli například Hana Marvanová, Daniela Drtinová, novinář Tomáš Němeček, který vydobyl informace o odměňování na Pražském Hradě, či František Korbel, právník zaměřující se na právo na informace.

Hlavní anticenu v přístupu k informacím získal zlínský krajský úřad pro opakované odmítnutí poskytnout občanovi informace o výši odměn vedení úřadu. Soudce Milan Polehla, který žadateli přiznal odškodné, naopak získal hlavní pozitivní cenu Otevřeno.

'Rebelie a zatvrzelost úřadu'

„Hlavní ocenění poroty získal zlínský soudce Milan Polehla za specifický rozsudek proti obstrukcím při poskytování informací, kdy Zlínskému kraji uložil zaplatit žadateli, kterého kraj trápil obstrukcemi přes dva roky, čtyřicetitisícové odškodnění. V rozsudku velmi kvalitně zhodnotil celou situaci a usoudil, že takto trápit občany úřady nesmějí,“ říká Kužílek a pokračuje:

„Žadatel chtěl informace o odměnách vedoucích odborů a ředitele úřadu, tedy nejvyššího managementu kraje. Bylo mu to devatenáctkrát odepřeno, naprosto v rozporu s nadřízeným orgánem. Ministerstvo vnitra mu vždy rozhodnutí zrušilo. Jde o rebelii, zatvrzelost a porušování právního řádu.“

V oblasti svobody projevu porota vybrala ÚOOÚ za to, že nesouhlasil se zveřejněním sponzorů politických stran. V účasti na rozhodování porota negativně "ocenila" vedení Prahy 13, které neumožnilo opozici členství ve výborech zastupitelstva a přístup do radničních médií.

Veřejnost kritizovala ÚOHS za odmítnutí sdělit informaci o výši povinné kauce, zda má být zaplacena s DPH nebo bez, a Kancelář prezidenta republiky za utajování minulosti externího poradce prezidenta pro energetiku Martina Nejedlého.

Pozitivní ocenění získal na druhém místě Klášterec nad Ohří za vstřícnost radnice a přehlednost zveřejňovaných informací. Třetí je město Úvaly, které zveřejňuje neobvyklý rozsah informací na webu města. Veřejnost ocenila za zveřejňování podrobného rozpočtu ještě Litomyšl.

Shodně s odborníky veřejnost zvláštní cenou ohodnotila ČOI, že již od roku 2013 zveřejňuje databázi výsledků kontrol.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme