VIDEO: Jsou ekologové, kteří chrání přírodu. Já se mezi ně řadím, říká držitel anticeny Ropák Skalický

Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický. Mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Jak se Skalický k získané ceně staví a doopravdy Česko potřebuje podobná vodní díla? Pusťte si celý pondělní rozhovor Dvaceti minut Radiožurnálu.

20 minut radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 19:45 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalický cenu obdržel za vehementní prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče za 3,1 miliardy korun přes plánované území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech a také za trvalé prosazování výstavby 420 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za 582 miliard korun.

Ekologové zvolili Ropákem roku Skalického z Vodních cest, který prosazuje kanál Dunaj-Odra-Labe

Číst článek

„Já cenu vnímám jako ocenění celoživotní práce v oblasti ekologie, protože se věnuji vodní dopravě a vodě jako takové. Dnes v době sucha je voda takové téma, že je navýsost pro člověka důležité a ekologické,“ říkal k ocenění Ropák roku 2018 Jan Skalický.

Ocenění si Skalický převzal osobně a radost z ní neskrýval: „Cenu považuji za velmi zásadní, jelikož je to cena, která je udělována za ekologickou činnost, za ekologické myšlenky, za ekologické činy.“ Neuznává však, že se k Ropákovi váže označení anticeny, jelikož ji udělují Děti Země ze svého vlastního pohledu.

‚Zelená mafie‘

„Jsou ekologové, kteří opravdu chrání přírodu – a já se mezi ně řadím. To znamená, že se řadím mezi lidi, kteří mají přírodu rádi a kteří ochranu přírody považují za jednu ze základních složek lidské činnosti, ovšem ne za složku, která má být vylomena z právního řádu České republiky,“ vysvětluje.

Dunaj-Odra-Labe je absurdní projekt sovětského typu. Zhoršil by sucho i povodně, tvrdí ekolog

Číst článek

Dle jeho slov jsou ale i ekologové s jiným přístupem: „Nechtěl jsem je nazývat ekoteroristy, protože to je velice takové zavádějící slovo, tak jsem vymyslel termín, který to jasně ukazuje – zelená mafie.“

Zároveň dodává, že ekolog není titul, který musí být vystudovaný, aby se tak člověk mohl nazývat. „Ekolog je přeci ve společnosti vnímán jako člověk, který vnímá ochranu přírody, krajiny, vody a má ekologické myšlení,“ popisuje.

A cítí se Jan Skalický osobně silnější v kartách než jiní ekologové? „Určitě. Tak než jací ekologové? Než ekologové typu Miroslav Patrik (ze spolku Děti Země, pořádá anketu Ropák – pozn. red.) stoprocentně,“ uzavírá.

Chcete vědět, co předseda představenstva Vodní cesty říká o plánech na výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe a mnohem více? Podívejte se na pondělní záznam Dvaceti minut Radiožurnálu výše.

pla, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme