Antigenní testy budou zadarmo i po 15. lednu, oznámilo ministerstvo. Statistiky už provedených nemá

Možnost nechat se bezplatně testovat na covid-19 antigenními testy bude pokračovat i po 15. lednu příštího roku, potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Přesné počty testů, které byly od 16. prosince provedeny, ministerstvo ani Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nesdělily. Podle Peterové jich byly statisíce a pozitivních z nich byly zhruba čtyři procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testy odhalí zejména bezpříznakové pacienty (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O testování byl zejména před Vánocemi velký zájem. Volné termíny podle rezervačního webu do konce roku většinou nejsou. Objevují se jednotlivé, pokud se někdo na poslední chvíli odhlásí.

Jak chápat covidové statistiky během Vánoc? Poměr nakažených je nepřesný, statistici chystají úpravu

Číst článek

Podle ministerstva se ukázalo jako efektivní. „Umožňuje odhalit zejména takzvané bezpříznakové přenašeče, kteří mají díky tomu možnost zachovat se zodpovědně a ochránit nejen sebe, ale zejména své blízké před nákazou,” dodala Peterová.

Podrobná data o antigenních testech zveřejnilo ministerstvo naposledy 23. prosince, novější k dispozici nejsou. Za prvních osm dní testování jich bylo provedeno přes 157 000, pozitivních bylo zhruba 9500 a přibližně 5200 z nich bylo bez příznaků nemoci. Ve stejném týdnu bylo provedeno zhruba 195 000 testů PCR, což je původní testovací metoda.

Nepřesná metodika

ÚZIS podle Jana Tučka z tiskového oddělení ústavu připravuje zveřejnění dalších informací o antigenním testování. Jako reakce na jejich velký počet se má také změnit metodika pro výpočet rizikového skóre protiepidemického systému PES.

Aktuální statistiky totiž zkresluje to, že část výsledků antigenních testů se ještě potvrzuje PCR testem, což způsobuje vyšší podíl pozitivních testů.

Odběrová místa pro antigenní testy mají termíny vypsané prozatím jen do 15. ledna. Web ministerstva zdravotnictví nabízí na příští tři dny stovky volných termínů, třeba v Olomouckém kraji je jich více než 250, v Ústeckém kraji 268 a ve Středočeském kraji 300.

Naopak jen jednotky hlásí pro Zlínský, Moravskoslezský nebo Liberecký kraj. V Praze je z více než 4000 termínů na příští tři dny volných asi 40. U některých odběrových míst ale data na webu nedopovídají datům z rezervačního systému konkrétního místa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme