Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, říká olomoucký hejtman

Školám docházejí antigenní testy, které vláda nařídila jako podmínku návratu žáků do lavic. „Nehroťme situaci, pokud nemáme dostatečné množství testů. Férově to odpískejme a připravme se na konec léta a podzim,“ vyzývá hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek z hnutí STAN. Ministerstvo zdravotnictví prý krajům navrhlo, aby si školy testy na trhu nakoupily samy, to ale Suchánek odmítá. „Nebylo by to systémové a nezvládli bychom to,“ zdůraznil.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování žáků základní školy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za organizačně náročnou a nesystémovou považuje hejtman Suchánek i variantu, že by kraj prováděl PCR testování podobně, jak to plánuje pražský magistrát v případě gymnázií a vybraných konzervatoří. Firma vybraná ve výběrovém řízení by dodala systém testování i registrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Suchánek poukazuje na to, že antigenní testy jsou nepřesné a testování ve školách účinně nebrání dalšímu šíření nákazy. Pozitivita se pohybuje v řádech promile a každý pozitivní test se navíc musí ověřit metodou PCR.

„Minulý týden jsem navrhoval vládě, aby vzhledem k tomu, co se děje kolem nákupu antigenních testů, tuto záležitost odpískala. Aby zvážila nepokračování v testování až do konce školního roku a připravili jsme se na plošné testování od začátku toho příštího,“ uvedl Suchánek s tím, že žáci by měli i nadále chodit do školy.

Obavy z léta

Jeho názor prý podporují i někteří další hejtmani, jiní jsou ale zdrženlivější, což souvisí rozdílnými podmínkami v jednotlivých krajích. PCR testy totiž musí vyhodnocovat akreditované laboratoře a pracoviště. Vesměs prý jde o fakultní nemocnice a ty nejsou v každém kraji.

Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) PCR testy ve školách odmítal, jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO) je chce postupně zavést. S testováním by se podle něj mělo v části škol začít v červnu.

Suchánek se obává letních měsíců, které mohou přinést větší pohyb osob. Zvyšuje se tak nebezpečí, že by se epidemie mohla vrátit.

„Aby se nám nerozvinula do čísel z loňska a z kraje letošního roku, bylo by dobré, abychom minimálně ve školách nastavili brzdu – a tou by bylo účinnější PCR testování,“ řekl hejtman.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme