Je připravený portál pro celoplošné testování? Začínáme teď, říká zmocněnec Dzurilla 6 dní před startem

  • Už za šest dní má v Česku začít bezplatné celonárodní testování na koronavirus. K možnosti podstoupit antigenní test, který poskytne výsledky do pár minut, je třeba se zarezervovat online. Radiožurnál zjišťoval, jak funguje centrální rezervační systém, jestli se dá dohledat na webu ministerstva zdravotnictví, zda je připravený čelit náporu zájemců, nebo kolik míst je napojených na centrální systém.
  • „V příštím týdnu doufáme, že budeme mít třetinu. Je to málo, ale postupně se to napojuje,“ uvedl vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla ve vysílání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální rezervační systém ministerstva zdravotnictví.

Centrální rezervační systém ministerstva zdravotnictví. | Zdroj: web crs.uzis.cz

Celonárodní bezplatné testování na koronavirus má v Česku začít v pátek 18. prosince. Hlavní hygienička Jarmila Rážová sice oznámila, že ministerstvo zdravotnictví spustí jednotný systém, některé nemocnice a odběrová centra ale provozují vlastní rezervační systémy. Centrální rezervační systém funguje navíc zatím spíše jako databáze odběrných míst, protože samotné rezervace se provádí na odkazujících webech. Zároveň by měl obsahovat data o jejich obsazenosti nebo o jejich poloze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Vladimírem Dzurillou

Jak se ke stránkám s ne zcela jednoduchým názvem dostat? V sobotu viditelný odkaz například na webu ministerstva zdravotnictví chyběl, ačkoli Rážová slibovala, že tam bude. „To nevím, proč tam není. Určitě tam má být. Spojím se s nimi, aby ho doplnili,“ uvedl vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla v sobotu pro Radiožurnál.

Na webu aktuální informace o vytíženosti některých míst ještě nejsou načtené. „Data o vytížení odběrných míst jsou prozatím neúplná,“ píše se v horní části stránek. Podle Dzurilly by měla být v příštím týdnu do systému zapojena třetina odběrných míst a ostatní budou přibývat postupně.

Při otevření webu se uživatelům ukáže nabídka odběrných míst, která provádí PCR testy. Pro rezervaci na antigenní test je proto nutné kliknout na odkaz, který stránku přepne na nabídku míst s antigenními testy. Ten najdete pod horním nadpisem. Některé části webu zatím byly v sobotu chvílemi nefunkční. Například v půl čtvrté odpoledne web zaznamenal výpadek a nebylo možné jej správně načíst.

V sobotu odpoledne hlásil rezervační systém chybu. | Foto: Web crs.uzis.cz

Využití vlastního systému

Kromě samotného webu crs.uzis.cz, který slouží zejména jako databáze odběrných míst a jejich kapacit, vysoutěžil stát i rezervační systém Reservatic. Ten mohou využít odběrná místa, která o něj projeví zájem, nebo která doteď žádný vlastní systém nemají. 

Odběrová místa mají na výběr, zdali budou nadále využívat své rezervační systémy, nebo jestli využijí systém Reservatic. „Když je nějaké odběrné místo, které nemá rezervační systém, tak může využít náš. Je také přímo napojený na náš portál,“ popsal Dzurilla.

Více než půlka domovů pro seniory nestíhá testovat návštěvy. ‚Pomoci může národní testování,‘ říká Horecký

Číst článek

Nemocnice, laboratoře a další odběrová centra, která doteď měla zřízený nějaký rezervační systém, přes který šlo místa nabídnout a zarezervovat, jej měnit nemusí. „Chceme, aby se napojili na náš portál. Kontaktovali jsme je, aby se napojili a abychom viděli kapacity jednotlivých odběrových míst,“ doplnil Dzurilla. Kolik zbývá zapojit odběrných míst? Zmocněnec pro digitalizaci přiznal, že propojování systémů začíná až nyní a v příštím týdnu doufá, že třetina odběrových center už bude napojená. Další se připojí postupně. 

Termíny k testům přes vlastní rezervační systém tak nabízí třeba Vojenská ústřední nemocnice v Praze nebo Fakultní nemocnice v Olomouci. Enormní zájem o testy hlásí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Rezervační systém spustila včera odpoledne, kapacita se vyčerpala za necelých 24 hodin.

Rychle se plní kapacity

Ještě před spuštěním centrálního rezervačního systému hlásily samy nemocnice a odběrová místa rychle se plnící kapacity na několik dní dopředu. „Zdvojnásobili jsme kapacitu, ale už během sobotního poledne se opět až do 12. ledna všechna místa - tedy konkrétně 1500 míst – obsadila,“ uvedl ředitel vinohradské nemocnice v Praze Petr Arenberger pro Radiožurnál.

V této podobě to nemá smysl, říká ředitel školy v Havířově. Učitelé zatím o testování nemají moc zájem

Číst článek

Rezervační systém spustily už na začátku prosince kvůli testování učitelů, teď v něm pokračují i s bezplatnými antigenními testy pro veřejnosti. Informaci o chystaném centrálním systému od ministerstva dosud nedostali. Pro odběrová místa by ale byl podle Arenbergera užitečný.

Antigenní testování na koronavirus bude od 18. prosince zdarma, stačí se prokázat kartičkou zdravotní pojišťovny. Zájemci mohou jít na testy opakovaně - nejvýš ale jednou za pět dní. Výsledek testu se lidé dozví zhruba za 15 minut. Odběr probíhá stejně jako při testu metodou PCR, a to výtěrem z nosohltanu.

K testování populaci vyzval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který lidem doporučil, aby se nechali otestovat než pojedou na vánoční návštěvy k rodinám. Zájem o antigenní testy by tak i kvůli blížícím se svátkům mohl být velký. 

Tereza Kráčmarová, Lucie Korcová, hnn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme