Testy do škol dodá česká firma Masanta. Nabídla test od čínského výrobce, jeden stojí 32 korun

Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta. V pátek to uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Jeden test podle něj vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun. Dodané testy budou z Číny.

Praha (Aktualizováno: 22:13 26. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První část by podle Švagra měla firma dodat do skladů Správy státních hmotných rezerv do 31. března, zbytek potom do 12. dubna | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

„Jde o firmu, která je distributorem českého výrobce respirátorů společnosti Good Mask. Je to nabídka velmi dobrá, protože jeden test vyjde na 32 korun. Konkrétně půjde o antigenní test COVID-19 Test Kit, který vyrábí společnost Singclean,“ potvrdil Radiožurnálu informaci šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Firma podle něj dodá pět milionů testů. Dohromady za ně správa zaplatí 160 milionů korun. 

První část by podle Švagra měla firma dodat do skladů Správy státních hmotných rezerv do 31. března, zbytek potom do 12. dubna. Do tendru se přihlásilo 47 firem, Masanta podala nejnižší nabídku, dodal.

O pořízení antigenních testů do pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv a jejich distribuci školám rozhodla minulý týden vláda. Vybraná firma musí podle dřívějších informací nejméně 1,5 milionu testů dodat do konce března.

„Zúžený seznam testů, které jsou vhodné pro školy, nám dodalo ministerstvo zdravotnictví. Jednalo se pouze o testy z přední části nosu. Zástupce ministerstva byl zároveň v komisi a potvrdil vhodnost tohoto testu," řekl Švagr.

Antigenní testy od čínské společnosti Singclean, které do škol dodá česká firma Masanta | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací Radiožurnálu ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest citlivosti, což se ale nelíbilo premiéru Andreji Babišovi (ANO).

Levínský: I ten 1,5procentní záchyt pozitivních ve firmách je obrovský, nemůžeme to bagatelizovat

Číst článek

„Již počátkem března byly postupně do České republiky dopraveny tři miliony antigenních testů Singclean GOOD TEST COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method). Cílem firmy je zpřístupnit českým občanům i firmám antigenní testy za koncovou cenu 60 Kč za test, tedy za částku, která odpovídá státnímu příspěvku. To se díky velké státní zakázce a velkým odběrům testů od výrobce Singclean nyní podařilo,“ uvedl mluvčí společnosti Masanta Aleš Povr.

Pro Radiožurnál dále popsal, o jaké testy jde. „Je to antigenní test, který se provádí z přední části nosu. Je určen pro samotestování.“

Více než 7,5 milionu testů

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv k dispozici 7,654 milionu testů. „Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky,“ dodal.

V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

Stát chce testy do škol před nákupem vyzkoušet, výjimku na dodání mají stovky firem

Číst článek

Testy od společnosti Lepu dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Zakázku dokončila minulý týden.

Firma podle dřívějších informací dodala 3,654 milionů testů v ceně 65 korun za kus včetně dopravy, milion z nich kvůli uzavření škol zamířil k povinnému testování zaměstnanců ve státní správě.

„Navzdory všem pochybnostem jsme prostě a jednoduše splnili zadání vládního tendru na antigenní testy do škol. Zvažujeme proto svou účast i v dalších výběrových řízeních,“ řekla minulý týden jednatelka firmy Monika Jírovcová.

Školy v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) minulý týden ve sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i spolehlivější testy PCR. Antigenní testy jsou proti PCR levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici.

ČTK, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme