Správa hmotných rezerv vypsala zakázku na další antigenní testy do škol. Na dodání bude týden

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na dalších 5,6 milionu antigenních testů na koronavirus do škol. Informoval o tom šéf správy Pavel Švagr. Upravenou specifikaci, která určuje, jaké druhy testů pro školy mohou být poptávány, zaslalo ministerstvo zdravotnictví správě až v pondělí. V dynamickém nákupním systému se podle Švagra zaregistrovalo celkem 32 firem, které nyní mají deset dní na podání nabídky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správa státních hmotných rezerv má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jestli mají být testy podle ministerstva školství v našich skladech kolem 3. května, tak to bude hodně natěsno. Vítězná firma bude mít na dodání testů zhruba týden,“ řekl v úterý Švagr.

Arenberger chce, aby se testy do škol před nákupem vyzkoušely. Jeho předchůdce za to Babiš kritizoval

Číst článek

V předchozích zakázkách poptávala správa výlučně testy z přední části nosu. V minulých dnech však ministerstvo zdravotnictví specifikaci upravilo a bylo pouze požadováno, aby testy byly neinvazivní, tedy s jiným odběrem než z nosohltanu.

Specifikace z minulé středy, podepsaná novým ministrem zdravotnictví za ANO Petrem Arenbergerem, počítala s testy z přední části nosu, ale také z dutiny ústní, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice či ze sputa, tedy hlenu.

Server Neovlivni.cz v pondělí napsal, že novou specifikaci, především možnost testů ze stolice, kritizoval ministr školství za ANO Robert Plaga.

Arenberger v pátek na tiskové konferenci změnu specifikace potvrdil, uvedl ale, že ministerstvo posílá SSHR ještě další upřesnění. V něm vypadly testy ze zadní části dutiny ústní, ze stolice a z hlenu. „I já jsem zděšen, že by si někdo mohl myslet, že jsem povolil rektální testování dětí,“ uvedl v pondělí na twitteru.

Ministr školství minulý týden řekl, že Správa státních hmotných rezerv má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Kabinet podle něj schválil rámec pro nákup 14,4 milionu testů, což by mělo stačit.

Minulý týden rozvezli hasiči ze skladů SSHR do krajů pro školy 4,1 milionu dříve dodaných testů na covid. Do škol zamířilo 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje jsou vyrobeny v Číně.

Opožděné testy

Deník N v pondělí upozornil, že společnost Masanta, která měla dodat do 12. dubna do Česka dalších 3,5 milionu testů, dodala do stanoveného termínu pouze zhruba dva miliony.

Sport venku maximálně ve dvanácti a po dvojicích. Středoškoláci budou moct na konzultace

Číst článek

Švagr webu řekl, že dodavatele čeká pokuta, která činí půl procenta z ceny každého nedodaného výrobku za jeden den. Na dodávky do škol by ale záležitost neměla mít žádný vliv. „Podle informací od dodavatele by měl testy dovézt do našeho skladu během středy,“ řekl v úterý Švagr.

Švagr v úterý dále uvedl, že hasiči během dneška do krajů pro školy také rozváží 12,6 milionu zdravotnických roušek, které podle dřívějšího Plagova vyjádření budou bezúplatně k dispozici základním školám pro děti ze sociálně slabších rodin nebo pro případ, že děti zapomenou ochranu dýchacích cest doma či dojde k jejímu poškození.

Čínský výrobce mění postoj a testy do škol dodá, tvrdí firma Masanta. Pomohla prý ambasáda

Číst článek

Návrat do lavic

Do lavic se v pondělí vrátili žáci prvního stupně základních škol. Prezenční výuku obnovily také speciální školy a znovuotevřely se i školky, zatím ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky je pravidelné testování. Školy se zatím neotevřely kvůli špatné epidemické situaci na Děčínsku, kde byl termín odsunut o týden.

Například vedení Olomouckého kraje oznámilo, že kraj bude požadovat dodání jiných antigenních testů určených pro testování dětí ve školách. Kraj obdržel na tyto účely minulý týden čtvrt milionů testů typu Singclean. Podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) však nejsou pro samotestování dětí praktické.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme