Antiislámský film Geerta Wilderse se v Senátu promítat nebude

Kontroverznímu nizozemskému politikovi Geertu Wildersovi bylo znemožněno vystoupení v českém Senátu. Zatím ještě není jasné, zda se jeho přednáška a promítání anti-islamistického filmu ,Fitna' uskuteční na jiném místě. Senátor za ODS Jiří Oberfalzer, který Wilderse do Senátu jménem senátní mediální komise pozval, o tom dosud vyjednává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders | Foto: www.geertwilders.nl

Geert Widers, kterému již bylo podobné vystoupení znemožněno v britské Sněmovně lordů, je považován některými politiky za člověka s extrémními ultrapravicovými názory a na Jiřího Oberfalzera se za jeho pozvání snesla vlna kritiky a vedení ODS se od pozvání distancovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvání kontroverzního nizozemského politika na Rádiu Česko obhajoval senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

Wilders je všeobecně považován za zastánce poněkud xenofobního přístupu k přistěhovalcům, zvláště muslimského vyznání. Usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi.

Senátor Jiří Oberfalzer se ohrazuje, že by zastával extrémně pravicový přístup. Podle něj je ale potřeba o některých otázkách začít mluvit: "Já nesdílím bezvýhradně jeho postoje a také nesouhlasím s některými návrhy, které podává. Myslím si ale, že téma přistěhovalectví je obecně velmi důležité a pro budoucnost Evropy možná i klíčové a je třeba se o tom klidně a seriózně bavit."

Oberfalzer si je vědom toho, že jde o hraniční způsob, jak rozproudit debatu. Podle něj to ale nakonec splní svůj účel: "Evropa potřebuje nějaké přistěhovalectví. Evropa je tolerantní, ale na druhou stranu si myslím, že je také potřeba očekávat toleranci i ze strany menšin."

"Já respektuji a toleruji, jenom chci, aby to bylo oboustranné. Některé kroky, které v Evropě můžete pozorovat mě zneklidňují, jako například zákaz vyvěšování křížů v italských školách, kde to bylo dlouhodobou tradicí. Já mám prostě strach, že Evropa rozpouští svou identitu, že se přestává hlásit ke svým kořenům. A myslím si, že by to mohlo do budoucna způsobit vážné problémy," dodává senátor.

Lenka Rafaelová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme