Antimonopolní úřad kvůli chybám zrušil zakázku na systém výplaty dávek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes zrušil zakázku na nový systém výplaty sociálních dávek. Ten si objednalo ministerstvo práce a sociálních věcí u firmy Fujitsu Technology Solutions bez výběrového řízení, čímž podle antimonopolního úřadu porušilo zákon o veřejných zakázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta | Foto: mpsv.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dospěl k závěru, že stát nepostupoval podle zákona. Měl totiž vypsat tendr, místo toho služby nakoupil formou dodatků ke stávající smlouvě, kterou mělo s firmou Fujitsu ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na důvody zrušení zakázky na systém výplaty sociálních dávek jsme se ptali předsedy ÚOHS Petra Rafaje

„Teď jsme vydali rozhodnutí k dodatkům 5 a 6, ale ve věci samotné smlouvy a dodatků dalších rozhodovat nebudeme, protože tam už došlo k takzvanému promlčení,“ upřesnil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má zaplatit pokutu půl milionu korun. Stejný postih byl přiřčen i ministerstvu vnitra.

Současné řízení podle předsedy ÚOHS nijak nesouvisí s vyšetřováním bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky a ředitele odboru informatiky Milana Hojera.

„Toto je samostatné šetření. My jsme ve svém správním řízení prověřovali pouze, zda byl dodržen zákon o veřejných zakázkách a jak byl aplikován. Takže ty dvě věci spolu nesouvisí,“ řekl Rafaj.

Rozhodnutí zatím není pravomocné

Oba resorty se mohou odvolat, rozhodnutí ÚOHS zatím není pravomocné. "Do 15 dnů od jeho doručení může účastník řízení podat rozklad k předsedovi úřadu. Pokud by se tak stalo, bude prvostupňové rozhodnutí přezkoumáváno ve druhé instanci," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Resort práce a sociálních věcí zatím rozhodnutí úřadu nemá, říká jeho mluvčí Štěpánka Filipová. „V okamžiku, až ho obdržíme, tak se jím budeme zabývat, a po důkladném prostudování bude možné říci další kroky,“ uvádí Filipová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení zakázky jsme mluvili i s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromírem Drábkem

Bývalý ministr práce, místopředseda TOP 09 a sociálních věcí Jaromír Drábek ale považuje tehdejší postup resortu za správný.

„My jsme stáli před rozhodnutím, zda budeme muset investovat více než půl miliardy korun, podle mého odhadu, do inovace toho starého systému, který fungoval bez výběrového řízení, to znamená nemohli jsme ani použít evropské peníze na inovaci toho systému.“

„A nebo zda se připojíme k té rámcové smlouvě, kterou mělo ministerstvo vnitra uzavřenu. Výběrové řízení nepřipadalo v tu chvíli v úvahu, protože výběrové řízení se nedá zorganizovat za dva měsíce,“ hájí postup MPSV Drábek.

Na potíže se systémem si po novém roce stěžovali úředníci. Odboráři z úřadů práce dokonce vydali prohlášení, v němž kritizovali nefunkční počítačový systém, kvůli kterému úředníci nebyli schopni vyřizovat dávky včas.

Ministerstvo práce ale tvrdilo, že software je funkční a pouze se dolaďuje.

Vladimír Kroc, mta, Petra Hosenseidlová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme