‚Bezdůvodná výhoda pro Škodu Auto.‘ Antimonopolní úřad zrušil tendr na auta pro vnitro za dvě miliardy

Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na osobní a policejní auta pro ministerstvo vnitra. Informoval o tom mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda. Ministerstvo následně tendr za 2,25 miliardy korun zrušilo a připravuje nové výběrové řízení. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) rozhodnutí úřadu kritizoval a uvedl, že zvažuje právní kroky. Policie podle něj nová auta potřebuje.

Brno (Aktualizováno: 15:13 14. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Úřad se výběrovým řízením začal zabývat letos v lednu a v březnu rozhodl o zrušení zadávacího řízení a zakázal ministerstvu s vítězem tendru uzavřít smlouvu až do skončení správního řízení na ÚOHS.

Za kartelovou dohodu při zakázce pro liberecké školy padly pokuty přes 20 milionů

Číst článek

Ministerstvo proti prvotnímu rozhodnutí podalo rozklad předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten ale rozhodnutí prvního stupně potvrdil a rozklad zamítl. Ministerstvo následně tendr zrušilo.

Podmínky tendru

Vítěz tendru měl s resortem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na roku 2018–2021. Předpokládaná hodnota zakázky byla 2,25 miliardy korun.

Technické podmínky ale byly podle ÚOHS stanoveny diskriminačně. Za problematické úřad označil omezení typu automobilů, požadavek na pětidvéřovou karoserii i stanovení minimálních rozměrů interiéru vozů.

„Kombinace těchto požadavků ve svém důsledku vede k bezdůvodné konkurenční výhodě pro jednoho z výrobců automobilů. Jde především o to, že zadavatel nebyl schopen dostatečně zdůvodnit, proč požaduje právě tyto technické parametry a proč by dodání vozidla v odlišných parametrech pro něj ztrácelo smysl,“ vysvětlil Radiožurnálu mluvčí Švanda.

Hamáčkova kritika

Šéf resortu Jan Hamáček rozhodnutí ÚOHS kritizuje. „Policisté jezdí v autech, která dávno měla být vyřazena z provozu. Zvažuji další právní kroky, protože soutěž diskriminační nebyla a policie auta potřebuje,“ napsal na twitteru.

Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na automobily pro policii, a nestalo se tak poprvé. Policisté jezdí v autech, která dávno měla být vyřazena z provozu. Zvažuji další právní kroky, protože soutěž diskriminační nebyla a policie auta potřebuje!
idnes.cz/ekonomika/doma…

11:48 – 14. 06. 2019

5 23

Policejní prezident Jan Švejdar hovoří v souvislosti se zrušeným tenderem dokonce o „přímém ohrožení výkonu služby“.

„Je nehorázné, že ačkoliv Police ČR splnila všechny podmínky pro vypsání veřejné zakázky, je celá věc opět na začátku. Nerozumím tomu,“ uvedl.

Obrovská komplikace a přímé ohrožení výkonu služby... to znamená pro policii rozhodnutí antimonopolního úřadu. Je nehorázné, že ačkoliv Police ČR splnila všechny podmínky pro vypsání veřejné zakázky, je celá věc opět na začátku. Nerozumím tomu.

14:29 – 14. 06. 2019

9 24

Ministerstvo připravuje nové výběrové řízení. „Předpokládáme vyhlášení nového zadávacího řízení na pořízení služebních automobilů pro Policii ČR, jehož výsledkem by mělo být uzavření rámcové dohody na dodávky osobních vozidel v policejní úpravě s pohonem 4x2,“ řekl mluvčí vnitra Ondřej Krátoška.

ÚOHS zastavil loni v prosinci i předchozí tendr na nákup policejních aut, tentokrát s pohonem 4x4. Hodnota této zakázky měla být přibližně 250 milionů. Důvodem byly, stejně jako v současném případě, diskriminační technické podmínky tendru, jež zvýhodňovaly Škodu Auto.

Vendula Vrbová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme